StoryEditorDni wolne i święta

Święto Niepodległości 2023: w jaki dzień przypada? Czy jest wtedy wolne?

Narodowe Święto Niepodległości jak co roku przypada 11 listopada. Tego dnia świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W jaki dzień przypada w 2023 roku? Czy będziemy mieć wtedy wolne od pracy?

Święto Niepodległości przypada 11 listopada. Dlaczego wybrano akurat taką datę? 11 listopada wiąże się ze zbiegiem wydarzeń w Polsce, które miały miejsce po zakończeniu I wojny światowej i przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Należą do nich: rozejm w Compiègne oraz przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy.

Święto Niepodległości – historia

Odzyskanie niepodległości przez Polskę – po 123 latach zaborów – w 1918 roku było wielkim wydarzeniem. Dzień Niepodległości ustanowiono ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Następnie zostało zniesione 22 lipca 1945 roku przez ustawę Krajowej Rady Narodowej. Ostatecznie powróciło na mocy ustawy ustalonej w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. 

Święto Niepodległości w Polsce – jak wyglądało dawniej?

Dawniej Święto Niepodległości miało charakter wojskowy. Obchody przypadały na pierwszą niedzielę po 11 listopada. Pierwsza uroczystość odbyła się 14 listopada 1920 roku. Mimo tego, że święto celebrowało się z przerwami – m.in. w 1945 roku zastąpiono je uroczystością obchodzoną 22 lipca: rocznicą Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1945 roku.

Od 1989 roku Święto Niepodległości celebrowano wyjątkowo uroczyście. Święto odbywało się na warszawskim Placu Piłsudskiego. W uroczystości uczestniczyły najwyższe władze państwowe, przyznawano wówczas odznaczenia wojskowe i awanse. Ta tradycja jest kultywowana do dziś.

Święto Niepodległości Polsce: jak wygląda dziś?

Obecnie, poza tradycyjnymi obchodami Święta Niepodległości, organizuje się Marsze Niepodległości czy biegi rocznicowe. Istotnym elementem, charakterystycznym dla tego święta, jest również wywieszanie, przed domem i w miejscach publicznych symboli państwa, takich jak biało-czerwona flaga Polski. W kościołach odbywają się także uroczyste msze za Ojczyznę. Celem święta jest przede wszystkim skłonienie do refleksji nad historią i możliwość wyrażenia polskiego patriotyzmu.

​Czy Święto Niepodległości 2023 jest wolne od pracy?

Zgodnie z prawem, dzień 11 listopada jest wolny od pracy i zajęć szkolnych. W tym roku jednak ta data przypada na sobotę, zatem pracownicy będą mogli odebrać dzień wolny w innym terminie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Czeka nas dodatkowy dzień wolny w listopadzie 2023!

Źródło: sejm.gov.pl; bimkal.pl

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:53