StoryEditorBędzie wolne!

Czeka nas dodatkowy dzień wolny w listopadzie 2023!

04.10.2023., 10:00h
W listopadzie obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i Święto Niepodległości (11 listopada). To drugie wypada w sobotę. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie.

Naturalnie, jak co roku w listopadzie – pracownikom przysługują dwa dni wolne od pracy – dzień Wszystkich Świętych i uroczystość Święta Niepodległości. Pierwsze święto wypada w środę, natomiast drugie – w sobotę.

Dodatkowy dzień wolny w listopadzie

Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli święto – w okresie rozliczeniowym – przypada w innym dniu niż niedziela, oznacza to zmniejszenie czasu pracy o 8 godzin. Co to znaczy? Jeśli w firmie lub instytucji, sobota jest dniem wolnym od pracy – pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi jeden dzień wolny. Jeśli miesiąc, w którym święto przypada na sobotę, jest jednocześnie miesiącem rozliczeniowym – dzień wolny musi zostać zrealizowany jeszcze w tym samym miesiącu (w tym przypadku w listopadzie).

image
Back to school

Harmonogram roku szkolnego 2023/2024. Kiedy będzie wolne?

Kiedy dzień wolny nie przysługuje pracownikowi?

Jeżeli pracownik, w dniu, na który przypada święto w sobotę, jest na zwolnieniu lekarskim (L4), wtedy dzień wolny mu nie przysługuje. W przypadku, gdy zwolnienie lekarskie kończy się w piątek, tj. 10 listopada – jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” – to pracownik zachowuje prawo do dodatkowego dnia wolnego. Podobnie, jeśli pracownik będzie niezdolny do pracy od 12 listopada.

Czy pracodawca musi udzielić dzień wolny w listopadzie?

Pracodawca, który nie udzieli pracownikowi dnia wolnego w listopadzie tego roku, może otrzymać karę grzywny za niestosowanie się do zasad ustalonych i zapisanych w Kodeksie pracy.

image
Ważna data

Wszystkich Świętych 2023 – w jaki dzień wypada?

Źródło: gazetaprawna.pl

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 13:45