Naturalnie, jak co roku w listopadzie – pracownikom przysługują dwa dni wolne od pracy – dzień Wszystkich Świętych i uroczystość Święta Niepodległości. Pierwsze święto wypada w środę, natomiast drugie – w sobotę.
Dodatkowy dzień wolny w listopadzie
Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli święto – w okresie rozliczeniowym – przypada w innym dniu niż niedziela, oznacza to zmniejszenie czasu pracy o 8 godzin. Co to znaczy? Jeśli w firmie lub instytucji, sobota jest dniem wolnym od pracy – pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi jeden dzień wolny. Jeśli miesiąc, w którym święto przypada na sobotę, jest jednocześnie miesiącem rozliczeniowym – dzień wolny musi zostać zrealizowany jeszcze w tym samym miesiącu (w tym przypadku w listopadzie).
Kiedy dzień wolny nie przysługuje pracownikowi?
Jeżeli pracownik, w dniu, na który przypada święto w sobotę, jest na zwolnieniu lekarskim (L4), wtedy dzień wolny mu nie przysługuje. W przypadku, gdy zwolnienie lekarskie kończy się w piątek, tj. 10 listopada – jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” – to pracownik zachowuje prawo do dodatkowego dnia wolnego. Podobnie, jeśli pracownik będzie niezdolny do pracy od 12 listopada.
Czy pracodawca musi udzielić dzień wolny w listopadzie?
Pracodawca, który nie udzieli pracownikowi dnia wolnego w listopadzie tego roku, może otrzymać karę grzywny za niestosowanie się do zasad ustalonych i zapisanych w Kodeksie pracy.
Źródło: gazetaprawna.pl
Patrycja Lisowska
fot. envato elements