StoryEditorWielkanoc 2024

Wielki Post 2024, kiedy wypada? Czym jest dla katolików?

07.02.2024., 08:54h
Angelika DrygasAngelika Drygas
Wielki Post to ponad 40 dni przygotowań do Wielkanocy. W tym roku Wielki Post rozpoczyna się dosyć wcześnie i w dosyć niekonwencjonalnym terminie. Do kiedy potrwa?

Wielki Post 2024 to ważny okres liturgiczny rozpoczynający przygotowanie do Wielkanocy, czyli najważniejszych świąt dla chrześcijan. W tym czasie katolicy trwają w spokoju, skupieniu i modlitwie, aby jak najpełniej przeżyć pamiątkę męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Post

Wielki Post trwa od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty. Jest poprzedzany tzw. ostatkami (inaczej mięsopust, zapust). To nic innego jak okazja do hucznej zabawy przed czasem refleksji i stonowania. Podczas Wielkiego Postu wierni poszczą i przeznaczają swój czas na modlitwę. Niegdyś zabronione było spożywanie mięsa i tłuszczów zwierzęcych, a gospodynie w celu pozbycia się tłuszczu, wypalały patelnie! Jedzono żur, śledzie, kapustę, ziemniaki.

Koniec postu – kiedy?

Wielki Post trwa 40 dni od Środy Popielcowej, z wyłączeniem niedziel. Niedziele są bowiem wspomnieniem Zmartwychwstania Chrystusa podczas Mszy Świętej. Wiele lat temu, na wsiach tak bardzo świętowano koniec postu, że urządzano nawet tzw. "pogrzeby" żuru i śledzia. Dochodziło do oblewania zupą drzwi domów, gdzie mieszkały panny na wydaniu, zakopywano naczynie z żurem, śledzie wieszano na drzewach. Wszystko po to, aby dać upust radości i powitać nowy – szczęśliwy okres w roku.

Wielki Post 2024 – kiedy wypada?

W tym roku Wielki Post zaczyna się w… walentynki, czyli 14 lutego. Tego dnia wypada także Środa Popielcowa. To dzień refleksji i spokoju. Podczas mszy świętej na głowę wiernych kapłan sypie popiół na znak pokuty. Datę rozpoczęcia Wielkiego Postu wyznacza się na 40 dni przed Wielkanocą (bez niedziel).

Kiedy jest Wielkanoc 2024?

Wielkanoc w 2024 roku rozpoczyna się 31 marca – datę wyznacza się na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Tego dnia w nocy przestawiamy także zegary z 2:00 na 3:00. Dzień później, czyli 1 kwietnia będziemy obchodzić Poniedziałek Wielkanocny, czyli śmigus-dyngus. Lany poniedziałek zazębia się także z dniem żartów, czyli z prima aprilis.

image

Kiedy jest Wielkanoc 2024?

FOTO: Envato Elements

Niedziela Palmowa, czyli dzień Męki Pańskiej

Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W kościołach święcone są pięknie zdobione palmy. Dawniej wierzono, że mają one moc uzdrawiania. To także początek Wielkiego Tygodnia. Dla katolików najistotniejsze są trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Najważniejsza jest rzecz jasna niedziela, czyli Wielkanoc. Liturgia Wielkiego Czwartku nawiązuje do Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. W Wielki Piątek obchodzimy pamiątkę śmierci Jezusa na krzyżu, a w Wielką Sobotę następuje święcenie pokarmów. Niedziela Wielkanocna to przede wszystkim Rezurekcja – msza o świcie, na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa.

image
Najważniejsze elementy!

O czym trzeba pamiętać, by urządzić idealne śniadanie wielkanocne?

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 15:37