Jakie potrawy muszą się znaleźć na wielkanocnym stole?
W przypadku świąt Bożego Narodzenia na stole musi znaleźć się 12 potraw. Na Wielkanoc nie ma tego wymogu, jednak jest kilka dań, których zabraknąć nie powinno. Podczas śniadania należy podać między innymi żurek, najlepiej z białą kiełbasą oraz jajkiem.
Jajka jako symbol odrodzenia powinny królować na wielkanocnym stole – w to święto chrześcijanie obchodzą przecież zmartwychwstanie Jezusa. Możemy je podać w wersji faszerowanej, gotowanej, z dodatkami i solo - wybór jest ogromny! Trzeba pamiętać także o tym, by na stole koniecznie znalazły się przygotowane wcześniej i poświęcone pisanki.
Przeczytaj także: Proste triki na to, by jajka nie pękały podczas gotowania
Tradycyjnie na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć także chleba oraz wędlin. Ze względu na to, że przed świętami przechodzimy przez wielki post, w Wielkanoc możemy cieszyć się mięsnymi potrawami. Dobrze więc podać na śniadanie pasztet, schab lub szynkę, chyba że rodzina decyduje się obchodzić święta w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej.
Przeczytaj także: Święta bez jajek – jak przygotować Wielkanoc w wersji wege?
Jakie desery podać na Wielkanoc?
Wielkanocna niedziela to jedyny dzień, kiedy deser jemy po śniadaniu! Tego dnia możemy wreszcie uroczyście pokroić i delektować się smakiem mazurków, wielkanocnych bab, sernika lub jego prawdziwie wielkanocnego odpowiednika – paschy. W wielu domach świątecznym ciastem jest także pyszny i aromatyczny miodownik.
Przeczytaj także: Pascha wielkanocna - poznaj jej historię i przepis!
Jak przygotować dom na Wielkanoc?
Szykowanie domu na Wielkanoc zwykle zaczynamy z większym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeżeli spodziewamy się gości. Dobrze uwzględnić gruntowne porządki, połączone także z myciem okien. Co prawda nie jest to element o znaczeniu religijnym, ale święta to dobra okazja do przeprowadzenia wiosennego sprzątania w domu!
Przeczytaj także: Domowe sposoby na mycie okien bez smug!
Czysty i pachnący dom to podstawa sukcesu i właściwie niewiele już potrzeba. Jednak osoby, które lubią maksymalnie cieszyć się świąteczną atmosferą, mogą przystroić mieszkanie wiosenno-wielkanocnymi dekoracjami! Wspaniale sprawdzą się świeże kwiaty, ułożone w bukiety np. z dodatkiem bazi. Na drzwiach lub w oknach możemy zawiesić wiosenny wieniec. To także doskonała okazja, by wyciągnąć wszystkie figurki zajączków i baranków, pochowane w szafkach i ustawić je w widocznym miejscu – to jest najlepszy dla nich czas!
Przeczytaj także: Jak udekorować dom na Wielkanoc?
Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole?
Zanim przystąpimy do zastawiania stołu przygotowanymi wcześniej pysznościami, warto zadbać o to, by sam stół był pięknie nakryty i udekorowany. Podobnie jak w przypadku ozdabiania domu, można zarówno postawić na prostotę - białe naczynia i bukiet świeżych kwiatów na środku - lub puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na zajączkowo-pisankowe szaleństwo. W świątecznej atmosferze nawet przepych i odrobina kiczu są dozwolone!
Przeczytaj także: Jak udekorować stół na wielkanocne śniadanie?
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements