StoryEditorSymbolika roślin

Jakie rośliny kojarzą się z Wielkanocą? Sprawdź, co symbolizują!

27.03.2023., 00:00h
Wielkanoc tuż-tuż! To najważniejsze święto religii chrześcijańskiej obchodzi się w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Święta wielkanocne kojarzą się nam z tym, co radosne i kolorowe. Dzieje się tak również dzięki pięknym roślinom. Nie tylko pięknie się one prezentują, ale posiadają także bogatą symbolikę.

Bukszpan

Ozdobne bukszpany wiecznozielone są symbolami nieśmiertelności. Z tego względu często gałązkami tej rośliny dekoruje się koszyczek wielkanocny. Z bukszpanu tworzy się również stroiki czy wianki. Niektórzy wierzą, że zawieszone na drzwiach odstraszają złe moce. Wszystko wynika z faktu, iż bukszpan przez cały rok zachowuje swoją zieloną barwę, symbolizuje więc witalność i odradzającą się przyrodę. 

Rzeżucha

Pieprzyca siewna, czyli popularna rzeżucha, to typowa wielkanocna roślina. Jest nie tylko wiosenną dekoracją, ale także źródłem wielu witamin! Idealnie pasuje do śniadania, także tego w Wielkanoc. Prawdopodobnie zwyczaj jej wysiewania wiosną rozpoczął się w XV wieku. Spożycie rzeżuchy może pomóc w polepszeniu kondycji naszych włosów oraz w walce z problemami skórnymi. 

Przeczytaj także: Dlaczego warto wyhodować rzeżuchę w domu i dodać ją do kanapek?

Oliwka

Często koszyczki wielkanocne czy świąteczne stoły zdobi gałązka oliwki europejskiej. Drzewo oliwne to roślina o bardzo pozytywnej i bogatej symbolice. W starożytnym Egipcie oraz w antycznej Grecji świadczyła o zwycięstwie. Obecnie symbolizuje pokój i pojednanie

Rącznik pospolity

Rącznik zwany jest także rycynusem bądź kleszczowiną. Należy do rodziny wilczomleczowatych. Jeszcze jedną, bardzo symboliczną nazwą tej rośliny jest krzew Jonasza. Wiąże się ona z biblijną opowieścią o człowieku, któremu Bóg darował życie i dał drugą szansę na zbawienie. Chociaż rącznik jest silnie trujący, to w warunkach przemysłowych uzyskuje się z niego olej o cennych właściwościach. Roślina ta odstrasza również niechcianych gości w ogrodzie – turkucie podjadki oraz krety. 

Sasanka

Sasanka to niezwykle urokliwa bylina, pojawiająca się najczęściej na wysokogórskich łąkach. Stanowi przede wszystkim symbol zmartwychwstania Jezusa. Roślina ta ma charakterystyczne, dzwonkowate kwiaty, które kwitną od końca maja do marca. Mogą one przybierać kolory fioletowe, białe, czerwone czy purpurowe – wszystko zależy od odmiany. W wielu krajach europejskich sasanki uważa się za kwiaty Wielkanocy. Dawniej zawarty w kwiatach sasanek barwnik był używany do kolorowania pisanek.

Przeczytaj także: Jak zrobić naturalne i zaskakujące pisanki na Wielkanoc?

Wierzba

Obowiązkowo występujące w każdej palemce święconej w Niedzielę Palmową są wierzbowe witki. Zdobne są one w mięciutkie pąki kwiatowe, na wpół okryte łuską – tak zwane kotki. Symbolizują one życie, które odradza się w trudnych, niesprzyjających warunkach. Wsadzone w ziemię gałązki wierzby szybko się ukorzeniają – stąd przekonanie o ich życiodajnej symbolice. 

 

Kamila Berthold

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 17:54