StoryEditorInspiracje na Wielkanoc

Jak udekorować stół na wielkanocne śniadanie?

Już za tydzień wraz z najbliższymi zasiądziemy do uroczystego wielkanocnego śniadania. Warto zatroszczyć się o odpowiednią oprawę tego wydarzenia i udekorować stół! Wystarczy kilka drobiazgów, by odmienić jego oblicze i podkreślić wiosenną, świąteczną atmosferę. Zobacz nasze inspiracje!

Tradycja zawsze jest w modzie

Wielkanocne dekoracje kojarzymy tradycyjnie z zatrzęsieniem jajek, zajączków, kurczaków i baranków. I nie ma w tym nic złego! Te motywy można “ograć” na wiele sposobów, nadając im nawet charakter minimalistyczny czy glamour. Taki efekt osiągniemy na przykład układając na talerzach lub obok nich drewniane figurki w kształcie zajęcy. Ta skromna dekoracja podkreśli wielkanocną atmosferę, ale zarazem nie będzie kiczowata ani przytłaczająca.

Przeczytaj także: Jak udekorować dom na Wielkanoc?

image
FOTO: Envato Elements

Jakie kolory wybrać, dekorując wielkanocny stół? 

Święta wielkanocne mocno kojarzą nam się z wiosną. Z tego powodu warto ustroić stół do śniadania w energetyczne lub pastelowe odcienie, które będą dobrze korespondowały z coraz bardziej słoneczną aurą. Minimaliści mogą postawić na detale - żółte, różowe lub błękitne talerze na tle białego obrusu. Kolorowym akcentem mogą być także pisanki, rozłożone na talerzach, albo gałązki bukszpanu przy każdym nakryciu. Z kolei maksymaliści mogą zaszaleć: kolorowy bieżnik, zastawa, wazony czy bukiety barwnych kwiatów? Wszystko na raz! Jednak by uniknąć wrażenia kiczu i niedopasowania, warto trzymać się jednego koloru lub wspólnej palety barw. Jeśli stawiamy na energetyczny żółty, lepiej nie mieszać go np. z pastelowym różem.

image
FOTO: Envato Elements

Jak ekologicznie udekorować stół na Wielkanoc? 

Choć wiele osób zachwyca się drobiazgami, które można kupić na Wielkanoc i ustawić jako dekorację stołu, warto pamiętać, że można osiągnąć ozdobny efekt również w ekologiczny sposób. Najprostsze rozwiązanie to udekorowanie stołu wiosennymi kwiatami: barwny bukiet tulipanów będzie ozdobą samą w sobie! Jako dekoracja mogą posłużyć także jajka, które później zjemy. Nakrapiane przepiórcze jajeczka wyglądają bardzo elegancko bez żadnych dodatków. Możemy ułożyć je na plastrze drewna, w gniazdku ze sztucznej słomy. Zamiast jajek przepiórczych mogą to też być zwykłe jajka kurze – kolorowe, białe lub ozdobione w inny sposób, jednak koniecznie zjedzone podczas śniadania!

Przeczytaj także: Jak zrobić naturalne i zaskakujące pisanki na Wielkanoc?

image
FOTO: Envato Elements

Szaleństwo na wielkanocnym stole 

By mieć pewność, że wszyscy domownicy i goście na długo zapamiętają tegoroczne śniadanie wielkanocne, warto nieco zaszaleć z dekoracją. Może to być np. zorganizowanie stołu w klimacie niczym z “Alicji w Krainie Czarów” - z dużą ilością zieleni – bukszpanu, owsa, rzeżuchy - figurek zajęcy i obowiązkowo efektownym zestawem do herbaty. Jeżeli jednak w święta wolimy tradycję, szaleństwa dodadzą np. kolorowe jajka owinięte serwetkami, które będą imitować zające - ten trend zachwycił kilka lat temu i wciąż mocno się trzyma! Zamiast neutralnej, lnianej serwety wybierzmy taką kolorową a na pewno nikt nie przejdzie wobec takiej dekoracji obojętnie.

Przeczytaj także: Pomysły na wielkanocne dekoracje: wieniec na drzwi lub stół

image
FOTO: Envato Elements

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:25