StoryEditorWybory już niedługo!

Wybory samorządowe – zobacz, jak wiele możesz załatwić online!

29.03.2024., 12:00h
7 kwietnia 2024 roku to ważny dzień. Właśnie wtedy odbędzie się głosowanie w pierwszej turze wyborów samorządowych. Warto sprawdzić, jak przygotować się do głosowania, ponieważ niejedną kwestię da się załatwić bez wychodzenia z domu.

Wybory samorządowe – czego nie zrobisz?

W wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak w wyborach parlamentarnych. Ponadto, nie ma możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania w celu oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym.

Wybory samorządowe – gdzie są nasze dane?

Do danych z Centralnego Rejestru Wyborców obywatele mają zagwarantowany szybki i łatwy dostęp. Można je sprawdzić, podczas logowania się na stronie GOV.PL lub w aplikacji mObywatel. W CRW znajdują się dane Polaków, którzy ukończyli 17 lat, obywateli państw UE (innych niż Polska), Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej, jeżeli złożyli wniosek o dopisanie ich do Centralnego Rejestru Wyborców.

Jak zmienić stały obwód głosowania lub dopisać się do CRW?

Całkiem niedawno, bo od 21 lutego br. roku powstały nowe procedury dotyczące wniosków o rejestrację stałego obwodu głosowania w wyborach samorządowych, po to, aby ułatwić głosowanie osobom, które nie mają meldunku w swoim stałym miejscu zamieszkania. Aby móc zagłosować w stałym miejscu zamieszkania: 

  • należy wejść na stronę GOV.PL i zalogować się swoim profilem zaufanym,  
  • następnie podajemy swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznaczamy oświadczenie, że mieszkamy pod tym adresem na stałe (można dołączyć dokumenty potwierdzające ten fakt, np. umowę najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania, rachunek za prąd, na którym są dane), 
  • wniosek podpisujemy elektronicznie. 

Potwierdzenie złożenia wniosku i decyzję o zmianie miejsca stałego obwodu głosowania obywatele otrzymują na swoją skrzynkę ePUAP. 

image
Prawo budowlane

Nakaz posiadania świadectwa energetycznego od 1 kwietnia 2024. Co z tymi, którzy go nie mają?

Wybory samorządowe – co jeszcze załatwimy online?

Na przykład zamiar głosowania przez pełnomocnika. To ułatwienie dla osób, które ukończyły 60 lat lub posiadają orzeczenie o umiarkowanym czy znacznym stopniu niepełnosprawności i nie są w stanie przyjść o własnych siłach do lokalu wyborczego w dniu wyborów. W takim przypadku istnieje możliwość zagłosowania przez pełnomocnika. To nic innego jak upoważnienie. Online można także zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego.

Wybory samorządowe – jaki jest termin ostateczny?

Wszystkie kwestie związane z niestandardową formą zagłosowania można zgłosić maksymalnie do 13 dnia przed dniem wyborów!  

Wybory samorządowe z mDowodem

Na obywateli czeka udogodnienie. W lokalu wyborczym jest honorowany aktualny mDowód, dzięki któremu potwierdzimy swoją tożsamość na terenie Polski. Można z niego skorzystać także w trybie offline.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. kwiecień 2024 22:04