Spis treści:
- Kolejne rodzaje opału znikają z rynku
- Czy będzie zakaz palenia drewnem w domowym piecu?
- Dlaczego elektrownie spalają tak dużo drewna?
- Jakim drewnem nie wolno palić?
- Jakie drewno będzie dopuszczone do spalenia?
Kolejne rodzaje opału znikają z rynku
Wraz z końcem miesiąca ze sprzedaży wycofane zostaną niektóre rodzaje węgla. Wszystko przez zaostrzające się dyrektywy klimatyczne, które dążą do usunięcia z rynku towarów szkodzących środowisku. Zgodnie z nowymi przepisami, do sprzedaży dopuszczone będą paliwa o zawartości czystego węgla na poziomie co najmniej 85 proc., spełniające wymagania w zakresie zawartości wilgoci, siarki i popiołu.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nie kupisz tego węgla od 1 września! Jakiego opału nie będzie w sprzedaży?
Czy będzie zakaz palenia drewnem w domowym piecu?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska reguluje nie tylko kwestię ogrzewania domów węglem. Resort zajął się także spalaniem drewna. Nowe przepisy mają określić szczegółowe cechy jakościowo-wymiarowe drewna, które można wykorzystać do ogrzewania domów. Na razie jednak odbiorcy indywidualni są bezpieczni. Omawiane regulacje prawne mają dotyczyć energetyki zawodowej, czyli elektrowni i elektrociepłowni.
Dlaczego elektrownie spalają tak dużo drewna?
W polskich elektrowniach zużywa się ogromne ilości drewna. Wszystko przez to, że na tego typu zakładach spoczywa obowiązek spełnienia minimalnych wymogów w zakresie używania odnawialnych źródeł energii. Ponieważ drewno zalicza się do OZE, elektrownie korzystają z niego na ogromną skalę, mimo że w przepisach istnieją ograniczenia.
Przeczytaj także: Ile kosztuje drewno opałowe w sierpniu 2024?
Jakim drewnem nie wolno palić?
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, do odsetka energii uzyskanej z OZE nie zalicza się ta pozyskana z następujących rodzajów drewna:
- korzeni i pniaków,
- drewna przydatnego przemysłowi przetwórstwa drewna,
- drewna pozyskanego w najcenniejszych lasach (m.in. starodrzewach, lasach pierwotnych, mokradłach).
Nowe przepisy mają przyczynić się do tego, by jeszcze więcej drewna trafiało do zakładów przetwórczych. Ograniczone mają być także wycinki lasów w celu pozyskania drewna do spalenia w zakładach energetycznych.
Jakie drewno będzie dopuszczone do spalenia?
Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, do spalania będzie można wykorzystywać tylko surowiec drzewny o następujących cechach:
- średnica dolna mniejsza niż 5 cm bez kory lub 7 cm w korze, bez względu na długość drewna, albo długość do 3 m i średnica górna równa lub większa niż 5 cm bez kory lub 7 cm w korze;
- drewno musi mieć co najmniej jedną wadę: np. zbyt dużą krzywiznę, zgniliznę miękką, brunatnicę obejmującą co najmniej 50% powierzchni przekroju jednego z czół, zaparzenie obejmujące co najmniej 50% powierzchni przekroju jednego z czół drewna czy zwęglenie co najmniej 50% powierzchni.
Do spalania w elektrowniach zakwalifikują się także odpady z przetworzenia drewna lub odpady drewnopochodne oraz surowiec pozyskany z upraw energetycznych.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements
źródło: muratorplus