Już niedługo początek zimy 2023/2024. Kalendarzowa zima zaczyna się co roku w tym samym dniu – 22 grudnia. W 2023 roku pierwszy dzień zimy wypada w piątek 22 grudnia. Natomiast zimę astronomiczną wyznacza przesilenie zimowe, które ma miejsce, gdy słońce w zenicie znajduje się w zwrotniku Koziorożca i jest najbardziej wysunięte na południe. To moment, kiedy występuje najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku, ponieważ promienie słoneczne docierają do nas w skąpej ilości.
Najkrótszy dzień w 2023 roku
W 2023 roku astronomiczna zima ma początek 22 grudnia, czyli w piątek, zatem terminy początku zimy astronomicznej i kalendarzowej są takie same. Dzień będzie trwał jedynie 7 godzin i 39 minut, noc zaś ponad 16 godzin. Te liczby mogą się nieznacznie różnić w zależności od regionów Polski. Długość dnia zależy od szerokości geograficznej, dlatego w miejscowościach znajdujących się na północy Polski dzień wypada krótszy niż w miastach i wsiach na południu kraju. Dobra wiadomość jest taka, że każdy następy dzień będzie trochę dłuższy. A co z astronomiczną zimą? Nie ma ona stałego terminu z powodu roku przestępnego, najczęściej ma miejsce 21 lub 22 grudnia.
Przesielenie zimowe
Niegdyś przesilenie zimowe było obchodzone przez Słowian jako Szczodre Gody (Szczodruszka). Był to dzień pełen radości, ucztowania, śpiewów i dobrego jedzenia. Wszystko po to, aby na wesoło spędzić najdłuższą noc w roku!
Jak długo trwa kalendarzowa zima?
Zima kalendarzowa trwa równe trzy miesiące. Kończy się zawsze tego samego dnia, czyli 21 marca. Data końca zimy astronomicznej jest uzależniona od wystąpienia równonocy wiosennej. W 2024 roku wiosna astronomiczna rozpocznie się w dniu 20 marca, natomiast wiosna kalendarzowa 21 marca.
Fot. envato elements