StoryEditorSzkodniki atakują

Plaga szczurów w Wielkopolsce. Jakie wsie są zagrożone?

W kilku gminach w Wielkopolsce odnotowano niepokojąco duże ilości szczurów. Mieszkańcy są przerażeni, bo gryzonie coraz śmielej zbliżają się do siedzib ludzkich. Czy grozi nam plaga szczurów? Jak jej uniknąć?

Gdzie pojawiły się duże ilości szczurów? 

Obecność szczurów zarówno na wsi jak i w miastach nie jest niczym zaskakującym. Jednak mieszkańcy gmin w okolicach Gniezna muszą mierzyć się z ogromnymi ilościami tych gryzoni. Szczególnie zaniepokojeni są mieszkańcy gmin Czerniejewo, Niechanowice i Września. Tam szczurów jest nie tylko bardzo dużo, ale w dodatku są one bardzo śmiałe: wchodzą na posesje mieszkalne. Właściciele domów obawiają się, że wkrótce mogą wejść nawet do mieszkań. 

Skąd wzięła się plaga szczurów w Wielkopolsce? 

Plaga szczurów to, póki co, tylko lokalny problem. Zdaniem mieszkańców, szkodniki mnożą się na likwidowanej fermie norek w Kawęczynie. Gdy zabrakło im tam jedzenia, wyruszyły, by je znaleźć i w ten sposób dotarły do innych wsi. Właściciel likwidowanej fermy nie czuje się jednak odpowiedzialny, podobnie jak właściciel lokalnej gorzelni. 

Jak gminy walczą ze szczurami? 

Mieszkańcy, którzy liczyli na to, że gmina pochyli się nad ich problemem i wesprze ich w walce z plagą szczurów, niestety się rozczarowali. Okazuje się bowiem, że samorządy nie mają pieniędzy, by podjąć szersze działania, mające na celu pozbycie się szkodników. Deklarują jednak, że chcą pomóc i proponują mieszkańcom, by ci... sami przeprowadzili deratyzację w gospodarstwach. 

“W związku z sygnałami o większej ilości gryzoni, które pojawiły się w ostatnim czasie na terenie gminy Czerniejewo, przypomina się o obowiązku wykonywania deratyzacji na posesjach, co wynika z Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie" - możemy przeczytać na stronie gminy Czerniejewo i w mediach społecznościowych. Urzędnicy swoje apele kierują szczególnie do firm prowadzących chów i hodowlę zwierząt. 

W jaki sposób szczury mogą zagrozić ludziom? 

Szczury, ze względu na swój wygląd i rozmiar, obrzydzają wiele osób. Jednak niestety na obrzydzeniu się nie kończy: te gryzonie mogą naprawdę zaszkodzić. Mieszkańcy wielkopolskich wsi obawiają się, że gdy szkodniki rozpanoszą się w ich gospodarstwach, mogą atakować zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty. Zauważono, że szczury podkopują się do kurników i innych miejsc, w których hodowane są zwierzęta. Mogą one także szkodzić wokół domu, między innymi przegryzając przewody elektryczne w samochodach czy izolację termiczną rur. 

Jak się pozbyć szczurów z obejścia? 

Mieszkańcy gmin Czerniejewo, Niechanowice i Września muszą na własną rękę walczyć ze szkodnikami. Mają pretensje do swoich samorządów: ich zdaniem, ze szczurami trzeba było walczyć już wcześniej, zanim rozprzestrzeniły się na taką skalę. Gminy jednak rozkładają ręce i choć oferują wsparcie w deratyzacji, ciężar problemu spoczywa na mieszkańcach

"Warto zatem rozstawić klatki deratyzacyjne, wykładać trutki, które należy zmieniać, aby gryzonie nie przyzwyczaiły się do jednego rodzaju środka chemicznego. Wśród metod zwalczania gryzoni są również pułapki sprężynowe, gilotynki, potrzaski, pułapki żywołowne, przynęty toksyczne" - podpowiadają urzędnicy z gminy Czerniejewo. 

Więcej na temat likwidowania szczurów w domu i ogrodzie przeczytasz także na naszej stronie: Jak pozbyć się szczurów z domu i z ogrodu? Skuteczne sposoby na wytępienie szkodników 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 12:32