StoryEditorWiosenne przymrozki

Czekają nas przymrozki w czerwcu?! Co z roślinami?

02.06.2023., 12:00h
Już od kilku dni w Polsce mogliśmy cieszyć się piękną pogodą. Miejscami bywało nawet upalnie. Dlatego informacja o możliwych przymrozkach zmroziła krew w żyłach szczególnie tym, którzy uprawiają w ogródkach warzywa i owoce. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

1 czerwca w mediach społecznościowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawił się niepokojący wpis: – Dziś rozpoczęło się meteorologiczne lato, a w prognozach istnieje możliwość wystąpienia... przymrozków kolejnej nocy (2/3 czerwca). (…) Nie prognozujemy, żeby w nocy z 2 na 3 czerwca tego roku temperatura na wysokości 2 m n.p.g. miała spaść poniżej 0°C, ale niemal w całym kraju lokalnie temperatura przy gruncie może wynieść około 0°C. Najchłodniej będzie na północy oraz lokalnie w rejonach podgórskich Karpat i tam możliwe są przygruntowe przymrozki do -2°C – podaje IMGW. Co prawda spadek temperatury ma być krótkotrwały, jednak dla rolników, leśników, sadowników i ogrodników może być problemem. Kolejna noc z 3 na 4 czerwca będzie cieplejsza, temperatura około 0°C przy gruncie może pojawić się jedynie w rejonach podgórskich.

Przymrozki w czerwcu – co z roślinami?

Na wiosenne spadki temperatur najbardziej wrażliwe są świeżo posadzone sadzonki oraz kwiaty i liście wielu drzew ozdobnych. Aby je ochronić, można zastosować jedną z najłatwiejszych metod, jaką jest ich okrywanie.

Do tego celu stosuje się:

  • białą agrowłókninę,
  • tekturę falistą,
  • ozdobne szklane klosze,
  • folię bąbelkową.

Chodzi o szybkie i skuteczne działanie. Wybieramy materiał i przysłaniamy rośliny na około godzinę przed zachodem słońca, osłonę zdejmujemy wczesnym rankiem.

image
PORADY OGRODNICZE

Jak uratować rośliny po majowych przymrozkach?

Ochrona pomidorów

Chyba najwięcej niepokoju wzbudza kondycja pomidorów, które są w Polsce często uprawiane także w przydomowych ogródkach na wsi. Okrycie włókniną to metoda świetna, jeśli pomidory są jeszcze bez palików – wykonujemy stelaż zabezpieczający rośliny przed połamaniem i przykrywamy całą grządkę. Ale co zrobić z pomidorami przy palikach? Kłania się metoda chałupnicza – zawijamy każdy krzak oddzielnie kawałkiem włókniny i umacniamy ją np. gumką lub sznurkiem do palika.

Pomidory w ogródku

Pamiętajmy, że pomidor jest rośliną światłolubną. Im większe natężenie światła, tym plony będą bardziej obfite.  To warzywo o sporych wymaganiach cieplnych, które jest wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury – 0-5ºC i oczywiście na przymrozki. Jeśli dojdzie do obniżenia temperatury poniżej 0ºC, rośliny mogą zginąć. Optymalna temperatura dla pomidorów powinna mieścić się w granicach 18-25 stopni w dzień i 16-18 stopni w nocy. Pomidory wymagają gleb piaszczysto-gliniastych, podłoże powinno dobrze utrzymywać wilgotność. Po posadzeniu pomidory obficie podlewamy, przy czym nie lejemy wody bezpośrednio na rośliny. Liście rośliny, które ucierpią w czasie przymrozków, zmieniają barwę na odcień ciemnozielony, pędy uginają się, przemarznięte elementy miękną, a liście zwijają się, po czym usychają.

Pogoda w dzień 2-4 czerwca

Jeśli chodzi o pogodę na weekend w ciągu dnia, ma być pogodnie i ciepło. Polska pozostanie w zasięgu rozległego i silnego wyżu znad Atlantyku, który – ograniczy rozwój chmur, ale jednocześnie sprowadzi do Polski chłodne masy powietrza. W piątek i niedzielę opady deszczu występować będą głównie na południowym wschodzie kraju. W piątek w Karpatach mogą pojawić się burze. Temperatura od 15 °C do 20 °C w piątek, od 13-15°C do 20 °C w sobotę i w niedzielę od 18 °C do 23°C – podaje IMGW.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: IMGW

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:35