StoryEditorProblemy Biedronki

Puste półki w Biedronce. Dlaczego w części dyskontów brakuje towarów?

Klienci niemal z całej Polski skarżą się na braki zaopatrzenia w dyskontach Biedronki. Problemy zaczęły się lokalnie już pod koniec czerwca, a dziś dotyczą już sklepów w całym kraju. Jakich towarów brakuje i dlaczego? W których dyskontach może brakować produktów?

Z artykułu dowiesz się: 

Jakich produktów brakuje w sklepach Biedronki? 

W których dyskontach może brakować żywności czy chemii?

Z czego wynikają problemy Biedronki z zaopatrzeniem?

Kilka dni temu portal Wiadomości Handlowe informował o tym, że w powiecie wołomińskim pod Warszawą narastają problemy z zaopatrzeniem sieci sklepów Biedronka.Jakich produktów brakuje w Biedronce? 

Na półkach brakowało między innymi owoców, śmietany i świeżego mleka. Klienci obserwowali także braki w towarach popularnych marek własnych Biedronki: we znaki zwłaszcza dawała się niedostępność pieluch Dada, ciastek Bonitki czy Vitanella oraz mrożonek Mroźna Kraina. 

Z pustymi półkami w Biedronce spotykali się klienci w całym kraju. Brakuje między innymi nabiału, cukru, mąki, soli. Kupujący denerwują się i szukają winnych temu, że nie mogą zrobić zakupów w ulubionym sklepie. 

Problem rośnie: dlaczego w Biedronkach brakuje towaru? 

Zirytowani klienci skarżyli się na puste półki i dopytywali, dlaczego towarów brakuje. W rozmowie z Wiadomościami Handlowymi pracownicy Biedronki jako przyczynę wskazywali zmianę magazynów, z których zaopatrywane są sklepy w powiecie wołomińskim. 

Czynnikiem wpływającym na chwilowe braki niektórych towarów w konkretnych lokalizacjach, jest przeniesienie obsługi dostaw do placówek znajdujących się w rejonie (podwarszawskich) Marek, w tym między innymi trzech sklepów w Ząbkach, z centrum dystrybucyjnego w Wyszkowie do centrum dystrybucyjnego w Mszczonowie – tłumaczył Wiadomościom Handlowym Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka. 

Jak przyznają pracownicy Biedronki, zmiana centrum dystrybucyjnego dla wołomińskich Biedronek związana była z tym, że w magazynach, które obsługiwały je do tej pory, brakuje pracowników. 

Przeczytaj więcej tutaj: Biedronka ma problem z dostawami do części sklepów, brakuje nawet produktów marki własnej. Sieć walczy, aby zapełnić puste półki

Problemy Biedronki z zaopatrzeniem nie występują tylko lokalnie

Okazuje się, że pierwsze zwiastuny problemu pojawiły się już w pierwszym kwartale 2022 roku. Kluczowym powodem kłopotów z dostawami w Biedronce jest bowiem brak pracowników magazynowych. Magazyny sieci są postrzegane jako nieatrakcyjny pracodawca, coraz więcej osób wybiera fabryki lub sklepy konkurujące z Biedronką. Z tego powodu dyskonty borykają się z narastającymi problemami kadrowymi. 

- Sieć Biedronka regularnie zwiększa zatrudnienie, w tym pracowników centrów dystrybucyjnych. Aktualnie w naszych magazynach zatrudniamy 5400 osób, o 54 więcej niż na początku 2022 roku - powiedział Wiadomościom Handlowym Marcin Hadaj. 

Jednak statystyki w pełni nie reprezentują rzeczywistości: w okresie wakacyjnym wielu pracowników przebywa na urlopach i zwolnieniach. Mniej jest także pracowników z Ukrainy w związku z trwającą w tym kraju wojną. Problemem są też... pieniądze. W dobie szalejącej inflacji oczekiwania pracowników magazynowych są wyższe niż to, co oferuje im pracodawca. 

Jakich produktów brakuje w sklepach Biedronki? 

W których dyskontach może brakować żywności czy chemii?

Z czego wynikają problemy Biedronki z zaopatrzeniem?

Biedronka negocjuje z producentami 

Nie wszystkie braki na półkach wynikają z problemów kadrowych. Za część z nich odpowiedzialne są także przedłużające się negocjacje pomiędzy Jeronimo Martins Polska, właścicielem sieci Biedronka, a producentami. Tym bowiem nie zawsze opłaca się handlowanie z dyskontem na warunkach, jakie sieć oferuje obecnie. 

- Dziś dostawcom taniej wychodzi zapłacić karę niż dostarczyć towar w katastrofalnej cenie - sugeruje jeden z czytelników Wiadomości Handlowych. 

- Biorąc pod uwagę bieżące uwarunkowania sektora handlowego w Polsce wspólnie z naszymi dostawcami pracujemy nad efektywnymi rozwiązaniami w zakresie dostaw produktów do naszych sklepów. Trzeba pamiętać, że cały rynek boryka się aktualnie z przejściowymi wyzwaniami dla dostawców, w wielu kategoriach produktowych – tłumaczy Marcin Hadaj. 

Niedobory towarów w sklepach mogą zatem wynikać częściowo z tego, że rozmowy pomiędzy Biedronką a producentami przeciągają się. Nie wiadomo, ile potrwają i co uda się ustalić obu stronom. 

W których Biedronkach w Polsce brakuje towaru?

Czytelnicy Wiadomości Handlowych donoszą, że towaru brakuje między innymi w dyskontach sieci Biedronka w:

  • Kętrzynie,
  • okolicach Nowego Sącza,
  • Giżycku,
  • Białymstoku,
  • Olsztynie,
  • Konstantynowie Łódzkim,
  • Krośnie,
  • Łodzi,
  • Sulejowie,
  • Uniejowie,
  • Piotrkowie Trybubnalskm,
  • Wieliczce,
  • Częstochowie,
  • Jeleniej Górze,
  • Świdniku,
  • Gdańsku,
  • Poznaniu,
  • Gdyni,
  • Jastrzębiu-Zdroju
  • i wielu innych miejscach.

Wbrew temu, co pierwotnie oświadczyła sieć, problem nie jest więc lokalny, ale objął swoim zasięgiem już cały kraj. 

image
Drożyzna w sklepach

Drogo, coraz drożej. Jakie produkty spożywcze zdrożały najbardziej?

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. maj 2024 09:36