Spis treści:
- Ile osób mieszkało w miastach w latach 50. XX wieku?
- Ilu Polaków mieszka na wsiach?
- Do 2050 roku 70 proc. ludności świata zamieszka w miastach
- W jakim kraju pustoszenie wsi postępuje najszybciej?
- Dlaczego miasta przyciągają nowych mieszkańców?
Ile osób mieszkało w miastach w latach 50. XX wieku?
Z danych zbieranych przez ONZ wynika, że w latach po II wojnie światowej większość ludności świata zamieszkiwała na wsi. Jak podaje organizacja, wówczas na terenach wiejskich mieszkało 70 proc. całej populacji. W miastach swoje życie spędzało pozostałe 30 proc. Dziś takie statystyki są nie do powtórzenia, a już niebawem czeka nas zupełne odwrócenie proporcji.
Ilu Polaków mieszka na wsiach?
W Polsce w ostatnich latach stale daje się obserwować odpływ ludności wiejskiej do miast. Nie pomaga renesans wiejskiego życia, który przeżywamy obecnie: w tej chwili już większość Polaków mieszka w miastach. W 2021 roku było to 59,9 proc. Pozostałe 40,1 proc. to mieszkańcy wsi. Zdaniem ONZ, tendencja ta będzie się utrzymywała i ów stosunek będzie się zmieniał - wciąż na niekorzyść terenów wiejskich.
Przeczytaj także: Nawet 900 zł dla sołtysów? Padła propozycja
Do 2050 roku 70 proc. ludności świata zamieszka w miastach
ONZ poinformował, że jeżeli obecny poziom pustoszenia wsi się utrzyma, w 2050 roku 70 proc. populacji świata będą stanowili mieszkańcy miast. Zaledwie 30 proc. pozostanie na wsiach. Nie we wszystkich krajach rozkład ten będzie się układał według wymienionych proporcji. Jak podaje ONZ, w Chinach w tym czasie już ok. 80 proc. obywateli będzie mieszkać w miastach.
W jakim kraju pustoszenie wsi postępuje najszybciej?
Chiny są krajem, w którym depopulacja wsi następuje najszybciej. Jednak nawet przyjmując, że w 2050 roku 80 proc. tego kraju będzie mieszkać w miastach, wciąż nie będzie to światowy rekord. Szacunki ONZ wskazują bowiem na to, że w Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Brazylii na terenach miejskich w tym czasie zamieszkiwać będzie nawet ponad 90 proc. populacji tych państw! Niewiele mniej, bo mniej więcej 89 proc. ludności przeniesie się do miast w USA.
Przeczytaj także: Życie na dawnej wsi: jak wyglądał jesienny siew i wykopki?
Dlaczego miasta przyciągają nowych mieszkańców?
Na przyciąganie ludzi ze wsi do miast wpływ mają czynniki, podzielone na dwie kategorie: czynniki wypychające oraz przyciągające. Do pierwszej kategorii należą na przykład zmiany klimatyczne – powodzie czy huragany, które odpychają od mieszkania na słabiej zabezpieczonych terenach wiejskich. Z kolei do czynników przyciągających do miast zalicza się możliwości zatrudnienia, styl oraz warunki życia.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements