StoryEditorDziałania proekologiczne

Papier toaletowy ze słomy? To nowy pomysł UE na ograniczenie emisji CO2

16.08.2023., 12:20h
Unia Europejska prężnie działa w zakresie ochrony przyrody. Obecnie na wokandzie znalazł się... papier toaletowy! To kolejny produkt, który może przejść metamorfozę w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. To właśnie jego skład powinien się zmienić. Dlaczego wybór padł na słomę?

Produkcja papieru toaletowego ze słomy charakteryzuje się mniejszymi nakładami energii i wody w porównaniu z tradycyjnym, znanym nam papierem. A to kolejny krok, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu.

Wszystko w ramach Agendy 2030

Agenda 2030 to projekt, który ma na celu zmienić rozwój świata na bardziej zrównoważony. Zawarte w niej 17 celów to rozpisane zadania, które mają zostać wykonane do 2030 roku. Jednym z nich jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o co najmniej 35%.

Agenda  2030 – inwestowane są miliardy euro

Jak donoszą hiszpańskie media, projekt ma zostać wsparty przez Europejski Bank Inwestycyjny, który ustanowił specjalną linię finansowania dla projektów przyspieszających przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Gospodarki takie mają polegać na odnawialności materiałów, co w znacznej mierze ograniczy odpady.

Woda i mydło zamiast papieru?

Jak zauważa hiszpański portal elEcomomista, wybór padł na słomę, ponieważ jest źródłem „oszczędzającym zasoby i szybko odnawialnym”. Dodatkowo, ta zmiana to tylko mały krok do docelowej zamiany papieru toaletowego na wodę i mydło. Portal wskazuje, że w tym celu zostałyby zainstalowane specjalne dozowniki wody w muszlach klozetowych.

image

Papier toaletowy ze słomy

FOTO: Envato Elements

Papier ze słomy nie jest nowością

Papier toaletowy ze słomy już od jakiegoś czasu dostępny jest na rynku. Produkuje go szwedzka firma Essity. Ich produkt ma dodatek 10% słomy. Zmiany popierane są przez ekologów, którzy wskazują na to, że tradycyjny papier toaletowy może być niekorzystny dla zdrowia. Powodem mają być chemikalia używane w jego produkcji.

A jeśli nie papier toaletowy? 

Papier toaletowy w dobie inflacji zdrożał znacząco. W Polsce nazywany jest nawet królem drożyzny. Nic dziwnego, to produkt pierwszej potrzeby, będzie kupowany bez względu na swoją cenę. Okazuje się jednak, że istnieją sprytne zamienniki!

Zamiast papieru toaletowego można:

  • wyposażyć toaletę w oddzielny bidet do podmywania,
  • zamontować nakładkę bidetową na sedes.

Dostępne są także rośliny, które mogłyby zastąpić papier toaletowy, np. malwa, czyściec wełnisty, jeżyna, pokrzywa indyjska, hortensja.

Papier toaletowy – statystyki

Statystyczny Europejczyk zużywa aż 57 rolek rocznie. Aby sprostać tym wymaganiom, na papier toaletowy, papierowe ręczniki czy chusteczki higieniczne wycina się na świecie codziennie ok. 270 tys. drzew (podają Lasy Państwowe). Do wyprodukowania tony papieru trzeba wykorzystać aż 17 drzew. Jest więc o co zawalczyć.

image
EKOLOGIA I EKONOMIA

Jak oszczędzać wodę? Poznaj te proste triki

Oprac. Sandra Matus

fot. envato elements

Źródło: bankier.pl

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:25