StoryEditor14 lutego

Walentynki 2024 – kiedy wypadają? Jaki prezent na walentynki wybrać?

31.01.2024., 10:00h
Walentynki to dzień, w którym wiele osób planuje wystawne kolacje we dwoje i nietuzinkowe atrakcje. Tymczasem osoby wierzące mogą mieć dylemat, ponieważ w tym roku dzień zakochanych nakłada się na… Popielec!

Dzień zakochanych to nie jest święto ruchome – każdego roku obowiązuje ta sama data: 14 lutego. Co roku wypada jednak w inny dzień tygodnia. Nazwa święta pochodzi od św. Walentego. Walentynki były obchodzone już od średniowiecza w południowej i zachodniej Europie. W Polsce ten zwyczaj zdobył uznanie pod wpływem kultury zachodu, w latach 80. XX wieku. Walenty był lekarzem i duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim. Mimo zakazów błogosławił śluby legionistów, za co wtrącono go do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce strażnika. Według legendy miłość ozdrowiła dziewczynę i ta odzyskała wzrok. Przed egzekucją, która miała miejsce 14 lutego, Walenty napisał list do wybranki i opatrzył je słowami: „Od Twojego Walentego”.

Walentynki 2024 – kiedy wypadają?

Dokładnie w Popielec! Środa Popielcowa zaczyna okres Wielkiego Postu w Kościele katolickim (wypada 46 dni przed Wielkanocą). To dzień refleksji, spokoju i umiarkowania w jedzeniu i picu (obowiązują dwa lekkie posiłki i jeden syty, bez pokarmów mięsnych). Ważne jest także powstrzymanie się od udziału i organizacji hucznych zabaw tanecznych, wierni powinni natomiast uczestniczyć we mszy świętej. Walentynki to dzień, w którym celebrujemy czas z ukochanymi osobami, zazwyczaj w restauracji, kinie czy na koncercie. Te dwa święta zatem wykluczają się, wymuszając wymyślenie nowej formuły (oczywiście w przypadku katolików).

Prezent na Walentynki 2024

Najczęściej są to kwiaty, zazwyczaj czerwone róże i zaproszenie do kina lub na kolację. Ogromną popularnością cieszą też podarunki w formie wejściówki na wydarzenia kulturalne, np. na koncert, spektakl teatralny, wystawę czy stand-up. To jednocześnie pomysł na wspólne, nietuzinkowe spędzenie czasu. Świetnym dodatkiem będzie biżuteria, zmysłowa bielizna czy książka!  

image
Kuchnia na Walentynki

4 przepisy na walentynkowe dania z afrodyzjakami

Pomysły na walentynki:

  • przygotowanie domowego SPA,
  • wizyta w ulubionym SPA i masaże,
  • walentynki na sportowo: wrotki, łyżwy, tenis, pływanie,
  • kręgle lub gokarty,
  • wieczór z planszówkami i z przyjaciółmi,
  • jazda samochodem wyścigowym,
  • wspólne nurkowanie,
  • lot w tunelu aerodynamicznym ,
  • noc w chatce na odludziu,
  • przygotowywanie kolacji pełnej afrodyzjaków.

Angelika Drygas

Źródło: Wikipedia

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:42