StoryEditorKultura wsi

Żywieckie Gody – barwny korowód na ulicach Warszawy

17.01.2023., 12:00h

Przebierańcy w pieczołowicie zaprojektowanych i uszytych kostiumach przeszli przez ulice stolicy. To Żywieckie Gody – na pamiątkę obrzędów niegdyś kultywowanych na wsiach. Górale pokazali, że pamiętają o tradycji i potrafią się bawić.

16 stycznia 2023 roku w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się konferencja prasowa „Żywieckich Godów”. W wydarzeniu wziął udział sekretarz stanu Rafał Romanowski oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Wydarzeniu towarzyszył nietuzinkowy i wielobarwny korowód Dziadów Noworocznych.

image
FOTO: Mrirw

– To dla nas ogromny zaszczyt, że właśnie tutaj, u podnóża Kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego, gdzie jest kwintesencja stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, znalazła się ta kultywowana od wieków tradycja – podkreślił wiceminister Rafał Romanowski, podczas powitania górali.

image
FOTO: Mrirw

Gody Żywieckie

Polska jest krajem o bogatych tradycjach folklorystycznych, polska wieś może pochwalić się rytuałami, które od wieków są kultywowane i przypominają nam o spuściźnie naszych przodków. Dziady Noworoczne to grupa obrzędowa, która w piękny sposób celebruje wejście w Nowy Rok. – Polacy mają swój folklor. Ma go każdy region Polski. Warto pokazywać właśnie w Warszawie tradycję tych zacnych ludzi, którzy z poczucia własnej odpowiedzialności, przy pełnym zaangażowaniu kultywują tę tradycję w swoich domach rodzinnych, w swoich miejscowościach, w swoich regionach – mówił wiceminister Rafał Romanowski. Przypominamy: cały obrzęd ma swój początek w sylwestrowy wieczór i kończy się po południu w Nowy Rok.

image
FOTO: Mrirw

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW)

Nie bez przyczyny event odbył się w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW). To instytucja, która wspiera kulturę ludową, promując ją i popularyzując tradycje oraz dziedzictwo historyczne wsi. W jego zadaniach mieści się także organizacja wydarzeń kulturalnych, stypendia dla twórców ludowych czy szkolenia. NIKiDW został powołany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2019 r.

image
FOTO: Mrirw

Gody Żywieckie – historia

Gody Żywieckie to impreza folklorystyczna, której celem jest kultywowanie i popularyzacja obrzędów ludowych. Zapoczątkowana w 1969 r. czerpie ze starych zwyczajów przebierańców noworocznych. Tradycyjnie kolędowali oni zawsze w noc sylwestrową i Nowy Rok. Początki tego niezwykłego zwyczaju sięgają jeszcze XVII wieku.

image
FOTO: Mrirw

Gody Żywieckie – terminarz imprez

  • 14–15 stycznia w Żywcu – przegląd grup kolędniczych i obrzędowych występujących „w izbie” w Klubie Papiernik Miejskiego Centrum Kultury
  • 21 stycznia w Milówce – przegląd grup obrzędowych w plenerze – Dziadów Noworocznych i Jukacy
  • 28 stycznia w Żywcu – dzień plenerowy Żywieckich Godów oraz Beskidzki Karnawał z ulicznym korowodem grup kolędniczych i obrzędowych
  • 29 stycznia w Bielsku-Białej – koncert laureatów 54. przeglądu grup kolędniczych i obrzędowych w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz (MDK)

Gody Żywieckie – idea

Celem Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody jest kultywowanie i popularyzacja ludowych obrzędów związanych z okresem od św. Andrzeja, poprzez adwent, Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok – do końca mięsopustu, jak również propagowanie tradycji kolędniczych na styku Starego i Nowego Roku, realizowanych przez grupy Dziadów Noworocznych oraz wywodzących się z żywieckiego Zabłocia Jukacy.

image
KGW w Polsce

Dotacje dla KGW na nowych zasadach! Co się zmieni?

Oprac. Angelika Drygas

Fot. MRiRW

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 19:29