StoryEditorWsie z atrakcjami

5 wsi, które warto odwiedzić w długi weekend

Wyjazd na wieś na długi weekend wcale nie jest zarezerwowany dla mieszkańców miast. Również osoby, które na co dzień żyją na wsi, chętnie odwiedzają inne miejscowości i podziwiają tamtejsze atrakcje, ciesząc się spokojem. Jakie ciekawe wsie warto odwiedzić w długi weekend?

Śmiełów (województwo wielkopolskie) 

Malowniczy Śmiełów położony jest w powiecie jarocińskim. Ze względu na pofalowane ukształtowanie terenu, ten region bywa nazywany “żerkowską Szwajcarią” - od nazwy gminy Żerków. Malownicze pola i lasy wokół Śmiełowa zachęcają do długich spacerów. Będąc w okolicy, nie można pominąć również tamtejszego Muzeum Adama Mickiewicza, zlokalizowanego w pięknym dworku. Osoby, które nie przepadają za literaturą, mogą cieszyć się spacerem po pięknym parku i ogrodzie. 

Ojców (województwo małopolskie) 

Ojców to jedna z miejscowości, których nie sposób pominąć, wędrując Szlakiem Orlich Gniazd. Wieś położona jest w Ojcowskim Parku Narodowym, w Dolinie Prądnika. Już dla samych pięknych, górskich widoków i ciekawych formacji skalnych warto odwiedzić to miejsce. To właśnie tam znajdziemy między innymi słynną Maczugę Herkulesa! Dodatkową atrakcję stanowią ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Wielbicielom muzeów spodoba się z pewnością Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Będąc w okolicy, warto odwiedzić także Pieskową Skałę i zobaczyć tamtejszy zamek. 

Przeczytaj także: Piękne polskie wsie – idealne na majówkę

Lanckorona (województwo małopolskie) 

Kolejna perełka z Małopolski to wieś Lanckorona. Leży w malowniczej okolicy, w regionie zwanym Beskidem Makowskim. Wizyta w tej wsi to dobry pomysł, jeżeli planujemy długi weekend w Beskidach lub w Krakowie i mamy nieco wolnego czasu – Lanckorona leży zaledwie 30 km od dawnej stolicy Polski! To bardzo spokojne miejsce, które zachwyca XIX-wieczną drewnianą zabudową oraz klimatycznymi lokalnymi kawiarniami. Spacer po Lanckoronie potrwa zaledwie kilka godzin, więc wizytę w tej wsi warto uzupełnić o odwiedziny w Muzeum Etnograficznym Ziemi Lanckorońskiej. 

 

Kruszyniany (województwo podlaskie) 

W zestawieniu ciekawych polskich wsi, które warto odwiedzić choć na chwilę, nie mogło zabraknąć Kruszynian! Ta zlokalizowana w powiecie sokólskim miejscowość przyciąga turystów przede wszystkim swoją niesamowitą historią - to jedna z zaledwie dwóch tatarskich wsi, które ocalały po II wojnie światowej. Największą atrakcją Kruszynian jest najstarszy w Polsce meczet drewniany z XVIII wieku. Po zwiedzaniu okolicy można także pysznie zjeść - w Kruszynianach znajduje się słynna Tatarska Jurta, gdzie serwowana jest kuchnia tatarska. 

Lipce Reymontowskie (województwo łódzkie) 

Każdy, kto choć raz zachwycił się książką Władysława Reymonta, nie może nie odwiedzić Lipiec Reymontowskich! To właśnie na tej wsi miały być wzorowane słynne Lipce z “Chłopów”. Zlokalizowana w powiecie skierniewickim miejscowość to nie tylko literacka ciekawostka. Znajduje się tam kilka ciekawych obiektów, które warto odwiedzić, będąc w okolicy. To między innymi Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich czy Muzeum Regionalne im. Władysława Stanisława Reymonta. Prawdziwa gratka dla miłośników polskiej wsi – nie tylko tej opisanej w “Chłopach”!

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: facebook

zdjęcie główne: Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 20:26