StoryEditorCiekawe wsie

5 wyjątkowych wsi na jesienne wycieczki

Choć jesienne dni są krótsze i chłodniejsze od tych letnich, wciąż dają wiele okazji do spędzania czasu na zewnątrz. Warto wykorzystać pogodę oraz specyficzną aurę tej pory roku i wybrać się na wycieczkę. Dokąd? Mamy 5 propozycji!

Spis treści:

Dolnośląska wieś i zamek Czocha 

Dolny Śląsk to wyjątkowo piękna kraina, a ubrana w jesienne barwy robi naprawdę niezwykłe wrażenie. Na wycieczkę powinni się tam wybrać wszyscy miłośnicy zamków i pałaców, bowiem takich perełek w tym regionie nie brakuje! Do najbardziej znanych, ale zarazem pięknych i imponujących należy zamek Czocha, położony we wsi Sucha (gmina Leśna, powiat lubański). Można go zwiedzać z przewodnikiem, by poznać wszystkie tajemnice tej starej budowli! Odbywają się oprowadzania tematyczne, w tym nocne oraz dedykowane dzieciom. W zamku organizowane są również różne wydarzenia: warto zorientować się wcześniej i skorzystać z okazji! Na miejscu działa także hotel i restauracja

image
FOTO: Facebook/zamek Czocha

Podróż w czasie z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie 

Bez przesady można powiedzieć, że Biskupin to najważniejsze miejsce dla polskiej archeologii. Właśnie tam w latach 20. XX wieku odkryto pozostałości drewnianej osady, datowanej na VIII-VII w. p.n.e. Dziś w tym miejscu istnieje muzeum, w którym podziwiać można zrekonstruowaną osadę. Choć największy ruch w Biskupinie trwa mniej więcej do września i kończy się Festynem Archeologicznym, warto wybrać się tam również później - w październiku możemy liczyć na mniejszą liczbę turystów i zwiedzać osadę w spokoju. 

Przeczytaj także: 10 zabawnych nazw wsi z województwa kujawsko-pomorskiego

image
FOTO: Facebook/muzeum W Biskupinie

Bliskość natury na Górze Świętej Anny 

Jeżeli szukasz kierunku na jednodniową wycieczkę, która pozwoli się wyciszyć i pobyć na łonie natury, wybierz Górę Świętej Anny, położoną w gminie Leśnica (woj. opolskie). To niezwykle ciekawe miejsce – przed milionami lat był to aktywny wulkan! Do dziś znaleźć tam można skałę magmową. Góra Świętej Anny stała się miejscem ważnym dla osób wierzących. Na szczycie znajduje się bowiem bazylika i sanktuarium z figurką św. Anny Samotrzeciej z XV wieku oraz klasztor franciszkanów. To wspaniałe miejsce na relaksującą wycieczkę, skłaniającą do refleksji. 

Malowana wieś Zalipie z listy UNESCO 

Małopolska wieś Zalipie (gmina Olesno, powiat dąbrowski) doczekała się wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wszystko za sprawą niezwykłych malowanych chat, które można spotkać w tej miejscowości. Ich historia sięga XIX wieku, wówczas zdobienie domów zapoczątkowała Felicja Curyłowa. Początkowo chodziło wyłącznie o względy praktyczne: kolorowe, folklorystyczne zdobienia miały przykryć zabrudzone fronty chat. Z czasem jednak malunki stały się symbolem wsi – drugich takich nie ma nigdzie indziej! 

Więcej o Zalipiu przeczytasz w naszym artykule: Zalipie – polska wieś, która zainspirowała twórców "Wiedźmina" 

image
FOTO: Facebook/zalipie

Wyprawa przez podlaską Krainę Otwartych Okiennic 

Podlasie jest bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych regionów w Polsce, a jesień tylko dodaje mu uroku. Jeżeli masz ochotę zanurzyć się w wyjątkowym klimacie tego regionu, jesienią wybierz wędrówkę przez Krainę Otwartych Okiennic. Tworzą ją trzy wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, położone w okolicach Hajnówki. Znajdziemy tam wyjątkowe budynki, zarówno domy mieszkalne jak i świątynie czy zabudowania gospodarcze, z detalami, które zapierają dech. Do tego dochodzą jeszcze niemal magiczne, sielskie krajobrazy doliny Narwi oraz niepodrabialny klimat Podlasia z jego gwarą, kulturą i kuchnią. Naprawdę warto się tam wybrać! 

image
FOTO: Facebook/ Kraina Otwartych Okiennic

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2024 16:02