W ostatnim czasie niezwykle istotna jest edukacja ekologiczna, uwrażliwianie dzieci na sprawy klimatu i ochrony środowiska. Z końcem sierpnia zakończyły się „Warsztaty z klimatem”, w których wzięło udział blisko 180 dzieci w wieku 6-10 lat z dwunastu różnych miejscowości wiejskich, w czterech województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Tak spora frekwencja oznacza jedno: coraz wiecej świadomych dzieci, które w przyszłości mogą zmienić otaczający nas świat.
Projekt dla dzieci
„Warsztaty z klimatem” miały charakter 5-dniowych warsztatów ekologicznych, których celem było poszerzenie wiedzy z zakresu bioróżnorodności, rolnictwa ekologicznego oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Miały formę półkolonii, a uczestnicy brali udział w rozmaitych projektach i zabawach edukacyjnych, doświadczeniach przyrodniczych, w kreatywnych warsztatach z wykorzystaniem sezonowych warzyw i owoców, wycieczkach i spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Nie obyło się bez części praktycznej: dzieci wykonały m.in. budki lęgowe dla ptaków czy zakładały ogródki.
Sila wsi
Organizatorem „Warsztatów z klimatem” była Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich). W działania włączyły się, m.in. Gmina Koneck, Biblioteka Centrum Kultury w Bodzanowie, Zespół Szkół w Ińsku, Towarzystwo-Nasze Boguty (Boguty-Pianki), Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem, Sołectwo Sadłóg, GOK Brzeźno, KGW SpokoZdunki, Szkoła Podstawowa w Bieganowie, Biblioteka Publiczna Gminy Wolin, Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce, Filia w Szabdzie i Szkoła Podstawowa W Wierzchowie.
Oprac. Angelika /Drygas
Foto. Facebook/ Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej; foto tytułowe: envato elements