StoryEditorMajowe zwyczaje

Jak kiedyś wyglądały majowe święta na wsi?

Majówka jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przerw świątecznych w roku. Społeczeństwo wiejskie, jak i miejskie korzysta z chwili odpoczynku, grillując i ciesząc się piękną pogodą. A, jak wyglądała majówka przed laty?

Magiczny maj na polskiej wsi

O maj i zwyczaje kultywowane w trakcie jego trwania warto zapytać babcie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile tradycji wiąże się z majówką.

Śpiewające dziewczyny znad Buga

Przed laty, kiedy wiele dziewcząt marzyło o zamążpójściu, we wsiach położonych nad rzeką Bug w każdy pierwszy wieczór maja dało się słyszeć cichy śpiew panien. Pieśni niesione przez wiatr po nadbużańskich wioskach były nazywane "konopielkami", a ich adresatki miały nadzieję, że dźwięki dotrą do przyszłych mężów. Takie spotkania miały miejsce w każdą sobotę maja wieczorem.

Wybory królowej maja

Kiedy panny stawały się mężatkami, nie ustępowały w zabawach młodzieży i chętnie spotykały się na majowych, wieczornych tańcach. Kobiety chwytały się za ręce, tworzyły koło i śpiewały wiosenne pieśni. Na finał spotkania wybierano królową maja.

Litewski zwyczaj wykopywania drzewka

Niedaleko za granicami Polski w dzień 1 maja panował zwyczaj wykopywania zielonego drzewka, które uprzednio przystrajano we wstążki, natomiast mieszkańcy wsi radowali się majowym czasem, tańcząc wokół rośliny.

Czym była żywiecka Mojka?

W dawnych czasach za pośrednictwem przyrody wyrażano wiele uczuć. Jednym ze zwyczajów kultywowanych niegdyś na Żywiecczyźnie jest przygotowywanie Mojki. Chłopcy najpierw dekorowali drzewko, a następnie stawiali je przed domem dziewczyny, do której żywili uczucie. Stawianie umajonego drzewka przed chatami miało również swój negatywny wydźwięk, ponieważ zanoszono je również do mieszkańców, z którymi miało się złe stosunki, wtedy też np. zabijano drzwi deskami lub zamalowywano okna.

"Kto w maju ślubuje, ten szybko żałuje!"

Mieszkańcy wsi nie praktykowali urządzania ślubów w maju. Jak wynika z pradawnych wierzeń, był on miesiącem, w którym na ziemię po raz kolejny przybywały na ziemię i nie można było im przeszkadzać, możliwe, że również stąd wzięło się powiedzenie "w maju ślub, szykuj grób".

Jak maj, to na majowe!

Jednym ze zwyczajów, który przetrwał i wciąż jest kultywowany na wsiach, jest chodzenie na tzw. majowe, czyli oddawanie kultu Matce Boskiej, śpiewając religijne pieśni przy przydrożnych kapliczkach. Ta tradycja istnieje w Polsce od średniowiecza i została zapoczątkowana przez Jezuitów.

Patriotyczna majówka w Polsce

Polskie zwyczaje majówkowe mają również swoją patriotyczną stronę. W związku z następującymi po sobie Świętem Pracy, Dniem Flagi i Świętem Konstytucji Trzeciego Maja, wielu Polaków składa kwiaty pod pomnikami związanymi z wydarzeniami historycznymi w danym regionie, a także uczestniczy w mszach świętych. 3 maja obchodzone jest również święto religijne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Dziś tylko grill

Wraz z upływem lat dawne, majowe tradycje zaczęły zanikać. Obecnie jedną z najbardziej popularnych form spędzania czasu podczas polskiej majówki jest grillowanie. Wśród Polaków utrwaliło się hasło: "Jak majówka, to tylko przy grillu". W sezonie letnim grille są używane najczęściej, jednak majowe grillowanie jest najczęściej tym pierwszym po zimie, kiedy przyroda zaczyna się zielenić i kwitną drzewa, co nadaje majowemu grillowaniu niepowtarzalnego klimatu. 

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 00:23