StoryEditorW maju...

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

21.04.2024., 15:00h
Zielone Świątki – Święto Zesłania Ducha Świętego to święto ruchome. Z tym dniem związane są piękne tradycje, kultywowane zwłaszcza na wsiach. O jakie rytuały chodzi?

Zielone Świątki

Obchodzone są w wielu kościołach chrześcijańskich 49 dni, czyli 7 tygodni po Wielkanocy (dlatego nazywane jest też "Pięćdziesiątnicą"). Co roku zatem data jest inna, to święta ruchome, uzależnione od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W dzień Zielonych Świątek ważna jest symbolika florystyczna – wierni chcąc "umaić" domy, dekorują je za pomocą zielonych gałązek brzózek i dębiny. Gałązki te symbolizują odrodzenie życia, dobre plony i urodzaj. W kulturze ludowej i pogańskiej wierzono, że chroniły od złych czarów, zarazą i złem, dlatego majono także obejścia i zabudowania, w których przebywały zwierzęta.

Z jakiej okazji obchodzone są Zielone Świątki?

Święto Zesłania Ducha Świętego zostało ustanowione, aby upamiętnić jego zstąpienie na apostołów. Zgodnie z Pismem Świętym na zgromadzonych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty, dzięki któremu zaczęli oni mówić w wielu językach. Zielone Świątki kończą także okres wielkanocny, są także symbolem narodzin Kościoła.

Jakie tradycje wiążą się z Zielonymi Świątkami?

Zielone Świątki wiążą się z pewnymi rytuałami i tradycją. Wierni uczestniczą w procesji wokół kościoła z zielonymi gałązkami, które są symbolami Ducha Świętego związanego z takimi wartościami jak, np. miłość, pokój, radość, cierpliwość, wierność. Do dziś na wsiach przystrajane są domy i kościoły właśnie przyniesionymi z kościoła zielonymi gałązkami. Tego dnia obywają się także imprezy w plenerze.

image
Stara tradycja

Boże Ciało w 2024 roku – kiedy wypada?

Zielone Świątki to także wielkie święto wiosny i radości, czas kojarzenia par. Tego dnia śpiewano i tańczono bardzo hucznie. – Na wsiach zgodnie z przysłowiem „Na Zielone Świątki robimy porządki” sprzątano dom i obejście. Zagrodę należało umaić gałązkami roślin. W tym celu zwykle wykorzystywano: lipę, buk, klon, świerk, jesion, brzozę, wierzbę. Jednak roślinnym symbolem uroczystości był tatarak, o czym przypomina powiedzenie „Zielone Świątki - tatarak w kątki”. Pędy wymienionych roślin zatykano za święte obrazy, belki pułapowe, układano je na meblach i sprzętach domowych, ustawiano w wazonach, sypano je na podłogi, umieszczano też na drzwiach, przy oknach i wtykano w strzechę – czytamy na stronie muzeum-radom.pl.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Zielone Świątki wypadają 19 maja, oczywiście w niedzielę, zatem nie ma mowy o przedłużonym weekendzie majowym. Na ten musimy poczekać do Bożego Ciała, który wypada 30 maja 2024 roku.

 

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 04:13