StoryEditorMuzeum w Szreniawie zaprasza

Świętuj pełnię wiosny na Festynie Zielonoświątkowym w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza wszystkich na Festyn Zielonoświątkowy. Organizatorzy gwarantują, że podczas wspólnego świętowania każdy znajdzie coś dla siebie! Jakie atrakcje zaplanowano?

Spis treści:

Czym są Zielone Świątki? 

Zielone Świątki to nieco zapomniane dziś święto, które jednak na wsiach odgrywało ogromną rolę. Nie ma ono stałego terminu, zależy od daty Wielkanocy. Zielone Świątki obchodzimy 50 dni od święta zmartwychwstania jako Dzień Zesłania Ducha Świętego. 

Przeczytaj także: Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? 

Jak dawniej na wsi obchodzono Zielone Świątki? 

Tradycyjnie na wsi Zielone Świątki były momentem pożegnania wiosny i przywitania lata. Przy tej okazji odbywały się liczne festyny i zabawy, a nawet parady przystrojonych zwierząt. Domy dekorowano zielonymi gałęziami oraz pachnącym tatarakiem. Procesje z chorągwiami przechodziły przez obsiane pola. Zwieńczeniem świętowania były wiejskie zabawy, często na świeżym powietrzu i przy ognisku. Te piękne tradycje powoli odchodzą w zapomnienie, jednak chce je ocalić Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. 

Jakie atrakcje czekają na gości Festynu Zielonoświątkowego? 

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie chce przypomnieć, jak dawniej obchodzono na wsi Zielone Świątki. Z tej okazji organizuje okolicznościowy festyn. Na gości czeka moc atrakcji! Przewidziano między innymi występy sceniczne Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”, naukę zabaw i tańców ludowych. Do tradycyjnych obchodów Zielonych Świątek nawiąże parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala. W Szreniawie będzie można także przez chwilę poczuć się jak w sercu gór, bowiem na gości czekać będzie stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach i degustacja serów owczych. 

Odwiedź Szreniawę wraz z dziećmi i odkryj urok wsi 

Szreniawskie muzeum zwraca szczególną uwagę na dzieci. Również podczas Festynu Zielonoświątkowego przewidziano dla nich moc atrakcji! Maluchy będą mogły bawić się i tańczyć, pomalować bawełnianą torbę na zakupy, skleić kartonowy model wozu strażackiego, spróbować swoich sił w pracy na ramkach tkackich i bardkach, poznać podstawy haftu, a także wziąć udział w warsztatach garncarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków. Do dyspozycji gości pozostają także wystawy stałe i czasowe, prezentowane w Szreniawie. Można będzie je zwiedzić, zaplanowano także oprowadzanie kuratorskie. 

Przeczytaj także: Nawet 10 tys. zł na potańcówki wiejskie! Kto może się starać o pieniądze?

Kiedy odbędzie się Festyn Zielonoświątkowy w Szreniawie? 

Na wspólne obchody Zielonych Świątek Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza już 19 maja 2024. Festyn odbędzie się w godzinach 12-17 na terenie placówki.

image
FOTO: Muzeum Rolnictwa W Szreniawie

źródło: materiały prasowe Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie

fot. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:17