Z artykułu dowiesz się:
- skąd pomysł na konkurs?
- po co NIKiDW chce dofinansować wiejskie potańcówki?
- kto może wystartować w konkursie?
- ile pieniędzy można dostać?
- jak i gdzie składać wnioski?
NIKiDW chce przypomnieć tradycję wiejskich potańcówek
Jeszcze w czasach PRL-u wiejskie potańcówki organizowano regularnie i cieszyły się ogromnym powodzeniem. W latach 90. zamieniły się w dyskoteki, by w nowym tysiącleciu powoli odejść do lamusa. Teraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi chce, by potańcówki znów stały się elementem lokalnego folkloru. Stąd pomysł na dofinansowanie organizacji tego typu wydarzeń.
Przeczytaj także: Wsparcie dla KGW w 2024 roku – warto się pospieszyć!
Jaki jest cel dofinansowania wiejskich potańcówek?
Jak informuje na swojej stronie internetowej NIKiDW, celem kolejnej edycji Programu Potańcówki Wiejskie jest wspieranie i upowszechnianie idei organizowania tanecznych spotkań społeczności lokalnych, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. Chodzi także o przybliżanie wartości rodzimych tradycji oraz ponadczasowości jej elementów. Dodatkowo, NIKiDW chce przyczynić się do wspierania artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi oraz wzmacniania funkcjonowania tradycji w miejscu jej pochodzenia.
Kto może się starać o dotacje na wiejskie potańcówki?
Organizacja wiejskich potańcówek ma być okazją do wspólnej zabawy i kultywowania tradycji, ale także do integracji lokalnej społeczności. Z tego powodu o grant na taką inicjatywę mogą się ubiegać:
- koła gospodyń wiejskich,
- ochotnicze straże pożarne.
- organizacje pozarządowe,
- samorządowe instytucje kultury.
Przeczytaj także: Ruszyła nowa edycja programu „Danie Wspólnych Chwil" – brawo dla KGW!
Ile pieniędzy można dostać na organizowanie wiejskich potańcówek?
Łączny budżet obecnej edycji Programu Potańcówki Wiejskie wynosi pół miliona złotych. Beneficjenci mogą ubiegać się o granty w maksymalnej wysokości 10 tys. zł. Nabór wniosków rozpocznie się 1 maja i potrwa do 24 maja. Na zorganizowanie wiejskich potańcówek podmioty, które otrzymają pieniądze, będą miały czas pomiędzy 15 lipca a 15 października 2024.
Jak się ubiegać o pieniądze na wiejskie potańcówki?
Konkurs grantowy organizowany jest przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wnioski należy składać drogą internetową przez generator, zamieszczony na stronie NIKiDW. Aktywny link pojawi się w serwisie po otwarciu naboru.
źródło: NIKiDW
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements