StoryEditorKGW w Polsce

Ruszyła nowa edycja programu „Danie Wspólnych Chwil" – brawo dla KGW!

20.04.2024., 10:00h
„Danie Wspólnych Chwil" to niezwykły projekt, dzięki któremu seniorzy mogą spotkać się przy wspólnym stole, a gotują dla nich wspaniałe gospodynie z kół wiejskich. Na czy polega ta inicjatywa?

Wspólnotowość to niezwykle ważna wartość. Bez niej człowiek nie ma szans na przyjemne życie. To dzięki innym ludziom czujemy, że żyjemy! Życzliwość i wzajemna pomoc mogą zdziałać cuda w przypadku samotnych, starszych osób. Fundacja Biedronki zainaugurowała właśnie nową edycję programu „Danie Wspólnych Chwil".

„Danie Wspólnych Chwil"

To już kolejna odsłona tego pięknego projektu. W bieżącym roku weźmie w nim udział aż 1100 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) z całej Polski. Celem programu jest walka z samotnością seniorów.

„Danie Wspólnych Chwil" – na czym polega projekt?

Zgłoszone do programu KGW organizują posiłki dla seniorów. Wszyscy zasiadają przy jednym stole, by nie tylko spożywać wspólnie smakowite dania gospodyń, ale przede wszystkim, by wysłuchać historie, podarować swój czas tym, którzy tego potrzebują. Zdarza się, że miesięcznie z akcji skorzysta nawet 21 tysięcy seniorów. Wspólnotowe posiłki do tej pory to ponad 20 000 pięknie spędzonych godzin z seniorami.

„Danie Wspólnych Chwil" – samotni na wsi

Polska wieś wyludnia się. Coraz więcej osób ucieka z terenów wiejskich do miasta. Zostają starsze osoby, które odczuwają coraz większą samotność. Na wsiach brakuje sprawnie działającej komunikacji, co jeszcze bardziej oddala seniorów od zmniejszania dystansu i nawiązywania kontaktów towarzyskich. Tak powiększa się ich izolacja. Inicjatywa „Danie Wspólnych Chwil"odgrywa ważną rolę w tych lokalnych społecznościach.

image
„Danie Wspólnych Chwil”
FOTO: Media.biedronka.pl, Fundacja Biedronki

„Danie Wspólnych Chwil” – zasady

Koła, które zgłosiły się do programu „Danie Wspólnych Chwil”, otrzymały po 8000 złotych, aby móc zakupić produkty spożywcze niezbędne do przyrządzenia dań na spotkania z seniorami. Obecna edycja potrwa do końca 2024 roku – w tym czasie Koła powinny zorganizować minimum 6 cyklicznych spotkań dla osób starszych. Dlaczego KGW? Gospodynie angażują się w życie lokalnej wspólnoty, działają na rzecz swojej społeczności, a przy tym znają się na tradycji jak nikt inny! Potrafią wspaniale gotować, co udowodniły np. podczas Bitwy Regionów, znają potrzeby seniora w swojej wsi.

image
KGW w Polsce

Wsparcie dla KGW w 2024 roku – warto się pospieszyć!

„Danie Wspólnych Chwil” – ciekawostki

W ramach programu „Danie Wspólnych Chwil” KGW mogą spodziewać się konkursów, ponadto wszystkie Koła otrzymają gadżety. Do niektórych zawita Jakub Kuroń, ambasador projektu: – To prawdziwy zaszczyt, że po raz kolejny mogę być częścią programu „Danie Wspólnych Chwil”. Na mojej twarzy pojawia się uśmiech, gdy widzę jak z roku na rok akcja nabiera tempa, przeciwdziałając jednocześnie samotności osób starszych. Dzięki spotkaniom seniorzy z terenów wiejskich czują się ważną częścią wspólnoty, smacznie jedzą, śpiewają i biorą w różnych dodatkowych aktywnościach. Wprost nie mogę się doczekać spotkań z seniorami, ale i Paniami oraz Panami z KGW, którzy są skarbnicą wiedzy i motorem napędowym swoich regionów. Niebawem ruszam w Polskę i będę wspierał uczestników na spotkaniach oraz przygotowywał kulinarne inspiracje na specjalnej grupie w social-mediach dla uczestników programu – podkreśla Jakub Kuroń.

Dodatkowo, Koła Gospodyń Wiejskich otrzymują wsparcie dietetyczki klinicznej, która prowadzi szkolenia przybliżające temat zdrowego odżywiania osób starszych.

Oprac. Angelika Drygas

Źródło i fot. media.biedronka.pl, Fundacja Biedronki

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 06:34