StoryEditorŚwięto plonów

Jak przygotować wieniec dożynkowy?

18.07.2023., 14:25h
Dożynki to wielkie święto wsi. Coroczny festiwal kultury ludowej, folkloru i tradycji. Jej pielęgnowanie to jedna z ważniejszych zdobyczy. Wieniec dożynkowy tuż obok chleba to najważniejszy symbol tego czasu.

Dożynki wieńczą żniwa, są wisienką na przysłowiowym torcie, kończąc pracowity czas w polu. To święto jest z jednej strony podziękowaniem za zbiory, z drugiej zaś prośbą, by kolejne plony były równie satysfakcjonujące.

Dożynki – tradycja, która jest wciąż żywa

Powstanie tego święta wiąże się z dawnymi czasami, szczególnie z ostatnią kiścią zboża (nazwa dożynki pochodzi od słowa dorżnięcie), którą ścinał gospodarz i w ten symboliczny sposób kończył żniwa. Żegnał się przy tym znakiem krzyża, a kłosy zabierał do domu. Było to wydarzenie bardzo podniosłe. Właśnie ten skromny wianuszek z kłosów przybierał coraz bardziej wyszukaną formę, stając się okazałym wieńcem ozdobionym kolorowymi kwiatami i owocami. Te rytuały były ściśle powiązane z wiarą – wieniec święcono podczas mszy świętej. Był on dostarczany do gospodarza wsi w procesji. Wieniec dożynkowy przechowywano przez zimę, a podczas siewu pobierano z niego ziarno, które przekładano do worków z ziarnem siewnym.

Wieniec dożynkowy – ważny symbol

Wieniec dożynkowy jest symbolem plonów, które daje człowiekowi ziemia. Ukazuje obfitość zbiorów musi więc wyglądać zachwycająco i okazale. Stąd tradycja wyplatania wieńców, które zadziwiają od pierwszego spojrzenia! Od zawsze wieńce były pełne dodatków, jak: owoce i warzywa, jarzębina, polne kwiaty, wstążki, a nawet żywe pisklęta. Obecnie bardzo często gospodynie z kół wiejskich zajmują się tworzeniem wieńców dożynkowych, które następnie są podziwiane podczas głównych uroczystości. Za pośrednictwem mediów społecznościowych można podejrzeć te niesamowite dzieła sztuki ludowej.

Jak powstaje wieniec dożynkowy?

Potrzebny jest szkielet, który zgodnie z tradycją ma być wykonany z wikliny lub gałązek (nie używa się metalu) połączonych lnianymi sznurami i nićmi. Ważne, aby do oplatania wykorzystać kłosy z każdego rodzaju zboża, które rośnie w Polsce. Zboże jest zbierane, gdy jest niedojrzałe, jeszcze zielone, bo pięknie się prezentuje. Jak mówi tradycja, należy je zrywać ręcznie i suszyć w małych snopkach.

image
Święto plonów 2022

Jak wyglądały dożynki 2022? Wieńce, dekoracje, tradycje [FOTO]

Wieniec dożynkowy – pochwała kreatywności

Wieńce najczęściej zawierają, prócz zbóż nawleczonych na nici, kwiaty, zioła, owoce, warzywa, wstążki, ale także symbole religijne, jak np. krzyż, czy hostia. Obecnie kształty to kwestia wyobraźni. Często spotykane są serca, kielichy, korony, ale także zwierzęta, czy owady.

oprac. Angelika Drygas

Fot. główne: pixabay

Źródło:.wir.org.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 12:59