Spis treści:
- Czy wpis do rejestru KGW jest obowiązkowy?
- MRiRW pracuje nad wsparciem dla KGW spoza rejestru
- KGW muszą się pospieszyć! Kończą się pieniądze
Czy wpis do rejestru KGW jest obowiązkowy?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi rejestr kół gospodyń wiejskich, prowadzących działalność w Polsce. Koła, które są wpisane do rejestru, mogą starać się o dotacje na swoją działalność statutową, na przykład:
- aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
- działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
- wspieranie przedsiębiorczości kobiet;
- inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
- upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych; działania związane z reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
- rozwój kultury ludowej – w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.
Przeczytaj także: Idą zmiany w finansowaniu Kół Gospodyń Wiejskich
Wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich daje zatem szansę na uzyskanie wsparcia finansowego, jednak nie jest obowiązkowy. KGW mogą zrezygnować z wpisu, jednak zgodnie z przepisami, wówczas nie przysługuje im wsparcie z ARiMR.
MRiRW pracuje nad wsparciem dla KGW spoza rejestru
W związku z tym, że bycie wpisanym do rejestru KGW nie jest obowiązkowe, Ministerstwo Rolnictwa postanowiło pochylić się nad tymi kołami, które nie chcą znaleźć się w wykazie. Posłanka Agnieszka Maria Kłopotek z PSL złożyła interpelację w sprawie objęcia wsparciem wszystkich kół gospodyń wiejskich, bez względu na to, czy znajdują się one w rejestrze ARiMR czy też nie. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował, że w resorcie trwają już prace nad wprowadzeniem odpowiednich rozwiązań.
Przeczytaj także: Bitwa Regionów 2024 w Poddębicach – jakie danie zdobyło pierwszą nagrodę?
- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktualnie trwają prace analityczno-koncepcyjne dotyczące objęcia pomocą finansową kół gospodyń wiejskich dotychczas nie wpisanych do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - oświadczył Kołodziejczak.
KGW muszą się pospieszyć! Kończą się pieniądze
Podczas gdy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad możliwościami wsparcia dla kół gospodyń wiejskich spoza rejestru, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków na wsparcie działalności statutowej KGW. Jak informuje ARiMR, do końca czerwca dokumenty złożyło 13,7 tys. kół. Łączna wartość wsparcia, o które się ubiegają, to ok. 116,31 mln zł. Nabór wniosków trwa do 30 września, jednak pula finansowa na wsparcie KGW wynosi 120 mln zł i może wyczerpać się wcześniej. ARiMR apeluje, by nie czekać ze zgłoszeniami.
Przeczytaj także: Wakacje dla rolnika – oto polskie destynacje!
źródło: Serwis Samorządowy PAP
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. KOWR