StoryEditorBitwa Regionów 2023

Bitwa Regionów 2023 – KGW z Miechowej triumfowało na Opolszczyźnie

21.08.2023., 14:00h
Smakowite dania z województwa opolskiego zdobywały uznanie podczas II etapu Bitwy Regionów. Kolejny raz gospodynie zainspirowane regionalnymi kulinariami zaserwowały potrawy pochodzące ze starych i często zapomnianych przepisów. Jakie danie zachwyciło jury?

19 sierpnia w sobotę w Bogdańczowicach (gmina Kluczbork) na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odbył się etap wojewódzki konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa Regionów". 6 KGW z województwa opolskiego zaprezentowało swoje regionalne dania będące świadectwem polskiego dziedzictwa kulinarnego.

Bitwa Regionów 2022

Województwo opolskie ma bardzo bogate tradycje kulinarne. Nic dziwnego, że w ubiegłej edycji Bitwy Regionów to właśnie KGW z województwa opolskiego wygrało całą edycję konkursu. Przypomnijmy, że koło z Zimnej Wódki wygrało etap ogólnopolski, pokonując pozostałe województwa.

image
Wielki finał!

KGW Zimna Wódka wygrało finał Bitwy Regionów 2022. Jakie danie dało im zwycięstwo?

Bitwa Regionów 2023 – kto stanął na podium?

Jury brało pod uwagę oczywiście smak, estetykę podania i walory związane z regionem. Przecież głównym tematem konkursu są regionalne potrawy. Warunkiem koniecznym jest zastosowanie przynajmniej jednego produktu związanego danym obszarem Polski. Danie ma wywodzić się z tradycji i wiejskich zwyczajów.

  • I miejsce KGW z Miechowej – przekładaniec miechowski w formie torciku, z pęczakiem, kapustą kiszoną, kaszanką;
  • II KGW z Bogdanowic – pierogi wielkanocne z farszem z białej kiełbasy na chrzanowej pierzynce okraszone skwareczkami;
  • I miejsce KGW ze Strzelec – rolowany pstrąg tęczowy na bursztynowym sosie z zapiekanym ziemniakiem;

Bitwa Regionów 2023 – nagrody

Zwycięskie koło otrzymało 5 tys. zł., za drugie miejsce KGW z Bogdanowic – 3,5 tys. zł, a za trzecie – 2 tys. zł. W październiku KGW z Miechowej będą reprezentować województwo opolskie w finale. Nagrodą główną jest 25 tys. zł oraz wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze. Koła mogą też liczyć na pokrycie kosztów uczestnictwa w konkursie.

Bitwa Regionów w Polsce

Bitwa Regionów organizowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. Opolski Oddział Regionalny ARiMR/Facebook

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 16:11