StoryEditorPyszne dania

Bitwa Regionów 2023. Znamy zwycięskie koło z województwa lubelskiego!

12.09.2023., 10:00h
Atmosfera się zagęszcza. Kolejne KGW zakwalifikowało się do finału Bitwy Regionów. Jakie koło będzie reprezentować Lubelszczyznę? Jakie danie zdobyło podniebienia jury?

To już 8. edycja tego popularnego konkursu kulinarnego. Tym razem rywalizowało aż dwadzieścia Kół Gospodyń Wiejskich. W sobotę 9 września w Okszowie, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, w półfinale kulinarnej Bitwy Regionów zaprezentowano nietuzinkowe dania ściśle związane z zamieszkanym regionem Polski.

Bitwa Regionów 2023 – kto zwyciężył?

Zadaniem konkursowym było przygotowanie dania i zastosowanie przynajmniej jednego produktu związanego z regionem, który reprezentuje KGW. 

  • I miejsce – KGW „Drużyna sprzed Olszyny” w Kudrach za danie: udziec indyka wronimi uszami i kapustą kiszoną faszerowany, pieczony pod pierzynką z masła, podany z gamzą ziemniaczaną pod skwarkami i ogórkiem kiszonym;
  • II miejsce – KGW „Janowiczanki” w Janowicach za zawijasa lubelskiego,
  • III miejsce –  KGW „Kępianki” w Kępie Gosteckiej za szczupaka po kępsku.

Przyznano również wyróżnienia dla: 

  • KGW w Łopienniku Dolnym Kolonii – za fusier z sosem mięsnym oraz pesto z łobody, 
  • KGW w Bełżcu – za pierogi z kaczką z sosem wiśniowo-żurawinowym,
  • KGW w Sobiborze – za dary sobiborskich lasów.

image
KGW

Dotacje dla KGW 2023. Do kiedy można złożyć wniosek?

Bitwa Regionów 2023 – nagrody

W tegorocznym konkursie udział wzięło ponad 3,5 tys. Kół Gospodyń Wiejskich, a jedynie szesnaście zakwalifikuje się do krajowego etapu. Na II etapie zwycięskie koło otrzyma 5 tys. zł., za drugie miejsce – 3,5 tys. zł, a za trzecie – 2 tys. zł. Nagrodą główną jest 25 tys. zł oraz wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze. Koła mogą też liczyć na pokrycie kosztów uczestnictwa w konkursie.

Bitwa Regionów w Polsce

Bitwa Regionów organizowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem konkursu jest promowanie polskiej kuchni regionalnej i produktów lokalnych. Bitwa Regionów wspiera działalność KGW w całej Polsce oraz aktywizuje społeczności wiejskie. 

Angelika Drygas

Fot. Koło Gospodyń Wiejskich w Kudrach ‘Drużyna Sprzed Olszyny‘/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:24