StoryEditorKGW w Polsce

Działalność KGW a kontrola ARiMR

12.08.2024., 14:00h

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) to instytucja publiczna między innymi rozliczająca koła gospodyń wiejskich ze wsparcia finansowego. Ponieważ pieniądze powinny być wydawane zgodnie z przyjętymi zasadami, ARiMR może przeprowadzić kontrole. W jakiej formie?

Spis treści:

ARiMR – zasady realizacji kontroli

ARiMR – kontrola KGW na miejscu

Kontrola KGW – rodzaje

KGW musi prowadzić dokumentację

Nadzorem nad działalnością kół gospodyń wiejskich w Polsce zajmuje się Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Chodzi o koła zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Wszystko po to, aby skontrolować i zweryfikować, czy koła są zarządzane zgodnie z literą prawa, a zwłaszcza z Ustawą z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich.

ARiMR – zasady realizacji kontroli

Stwierdzenie prawidłowości działań podejmowanych przez KGW jest możliwe, ponieważ Prezes ARiMR może badać sprawozdania koła pod kątem ich rzetelności, kontrolować działalność koła i dokonywać przewidziane prawem czynności, by zapewnić rzetelne funkcjonowanie KGW.

image
KGW w Polsce
FOTO: Envato Elements

ARiMR – kontrola KGW na miejscu

W razie przeprowadzenia kontroli na miejscu jej wyniki są dokumentowane w protokole w formie pisemnej, a zarząd lub komitet założycielski KGW ma obowiązek poinformować koło o tych wynikach na najbliższym zebraniu członków KGW. Kontrola najczęściej dotyczy:

  • zweryfikowania zgodności działania kół gospodyń wiejskich z treścią ustawy o KGW,
  • poprawności wykorzystania, wydatkowania i rozliczenia wsparcia finansowego przyznanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przeczytaj także: Idą zmiany w finansowaniu Kół Gospodyń Wiejskich

Kontrola KGW – rodzaje

W trakcie kontroli powinien być obecny reprezentant KGW lub pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo opatrzone datą wystawienia oraz podpisem reprezentantów. W razie wątpliwości koło może zgłosić uwagi do protokołu z kontroli lub przesłać je w formie pisemnej.

Koła Gospodyń Wiejskich chętnie ubiegają się o dofinansowania przyznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jednak z tych pieniędzy są zobowiązane rzetelnie się rozliczyć. Ponadto koła powinny spełniać wiele warunków wynikających z regulaminu. Wydawanie pieniędzy ze środków publicznych musi być skrupulatnie udokumentowane, a kwota pomocy finansowej odpowiednio rozliczona. Agencja może przeprowadzić kontrole zza biurka, na podstawie przesłanych dokumentów w wersji papierowej czy elektronicznej; w siedzibie KGW lub w miejscu realizacji poszczególnych zadań, np. na festynie. Kontrole odbywają się zarówno po zakończeniu zaplanowanych projektów, w trakcie ich realizacji, jak i po złożeniu sprawozdania (do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym koło gospodyń wiejskich rozliczyło pomoc za dany rok).

image
Ciekawostki o wsi

Te wsie mogą stać się miastami! Jakie miejscowości są na liście?

KGW musi prowadzić dokumentację

KGW ma obowiązek przechowywania dokumentów będących dowodem na rzetelne wydatkowanie pieniędzy, ponieważ ARiMR może przeprowadzić kontrolę w siedzibie KGW z wizytą zapowiedzianą – informując koło na 5-7 dni przed przyjazdem lub z wizytą niezapowiedziana. KGW powinno dysponować dokumentami potwierdzającymi przeprowadzenie projektów. Jest to dokumentacja finansowa, np. faktury wraz z potwierdzeniami płatności, uproszczona ewidencja przychodów i kosztów (UEPiK), a także dokumenty potwierdzające zrealizowanie zadań (zdjęcia z imprez, listy obecności ze szkoleń, notatki prasowe).

Źródło: gov.pl, Iwona Raszeja-Ossowska – poradnik, pt. Kontrola pomocy finansowej udzielanej Kołom Gospodyń Wiejskich. Jak się przygotować?

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 21:45