StoryEditorKGW w Berlinie

KGW Szaflary – zwycięskie koło „Bitwy Regionów” 2023 roku na Grüne Woche

23.01.2024., 10:36h
KGW Szaflary to prawdziwe mistrzynie kulinarne. Smakowicie promowały polską rodzimą żywność regionalną na arenie międzynarodowej. Jakie potrawy przygotowały twórcze gospodynie?

W piątek, 19 stycznia rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa Internationale Grüne Woche w Berlinie. Tak się składa, że gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary z województwa małopolskiego serwowały tam specjały podhalańskiej kuchni. Ten wyjazd był realizacją dodatkowej nagrody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dla laureata VIII edycji „Bitwy Regionów”. Na stoisku KGW Szaflary pojawił się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Leszek Iwaniuk.

Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary z woj. małopolskiego na targach w Berlinie

Panie zaprezentowały prawdziwy popis kulinarnych możliwości, przyciągając rzesze fanów wybornej kuchni. Odwiedzający targi mogli spróbować kwaśnicy z żeberkiem i kluskami, oscypków (np. wędzonych z boczkiem i żurawiną podawanych z grilla), wytrawnych babeczek z bryndzą i mięsem, jabłecznika i smacznych bez. Gospodynie przyrządziły także moskole z dodatkami: bryndzą i masłem czosnkowym, a także jorkę, czyli jagnięcinę, z kapustą zasmażaną po szaflarzańsku.

Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary – Bitwa Regionów 2023

KGW Szaflary zwyciężyło 8. edycję Bitwy Regionów w 2023 roku. Główną nagrodę Panie zapewniły sobie potrawą: ślebodna jorka z saflarzańskiej dziedziny piecono na zawaterniku. Tej potrawy nie zabrakło również na berlińskich targach.

„Bitwa Regionów” – co to za konkurs?

To ogólnopolski konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich. Zadaniem jest przygotowanie potrawy regionalnej z wykorzystaniem autorskiej receptury i rodzimych produktów. Nic dziwnego, że KGW Szaflary zaprezentowały na targach Grüne Woche przysmaki z Podhala.

image
16 zwycięskich KGW

Mamy wyniki wielkiego finału Bitwy Regionów 2023! Jakie koło wygrało całą edycję?

Idea Bitwy Regionów

Celem konkursu jest promowanie:

  • regionalnych potraw,
  • bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych,
  • Kół Gospodyń Wiejskich,
  • aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

Etapy Bitwy Regionów

Konkurs przebiega w trzech etapach. Etap I to poziom, w którym wszystkie zgłoszone do konkursu KGW biorą udział w eliminacjach powiatowych.

Etap II – KGW, które zajmą pierwsze miejsce w powiecie, biorą udział w półfinałach wojewódzkich.  W ostatnim etapie (III)  szesnaście kół, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, rywalizuje w finale ogólnopolskim.

Angelika Drygas

Źródło: gov.pl

Fot. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:17