W piątek, 19 stycznia rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa Internationale Grüne Woche w Berlinie. Tak się składa, że gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary z województwa małopolskiego serwowały tam specjały podhalańskiej kuchni. Ten wyjazd był realizacją dodatkowej nagrody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dla laureata VIII edycji „Bitwy Regionów”. Na stoisku KGW Szaflary pojawił się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Leszek Iwaniuk.
Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary z woj. małopolskiego na targach w Berlinie
Panie zaprezentowały prawdziwy popis kulinarnych możliwości, przyciągając rzesze fanów wybornej kuchni. Odwiedzający targi mogli spróbować kwaśnicy z żeberkiem i kluskami, oscypków (np. wędzonych z boczkiem i żurawiną podawanych z grilla), wytrawnych babeczek z bryndzą i mięsem, jabłecznika i smacznych bez. Gospodynie przyrządziły także moskole z dodatkami: bryndzą i masłem czosnkowym, a także jorkę, czyli jagnięcinę, z kapustą zasmażaną po szaflarzańsku.
Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary – Bitwa Regionów 2023
KGW Szaflary zwyciężyło 8. edycję Bitwy Regionów w 2023 roku. Główną nagrodę Panie zapewniły sobie potrawą: ślebodna jorka z saflarzańskiej dziedziny piecono na zawaterniku. Tej potrawy nie zabrakło również na berlińskich targach.
„Bitwa Regionów” – co to za konkurs?
To ogólnopolski konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich. Zadaniem jest przygotowanie potrawy regionalnej z wykorzystaniem autorskiej receptury i rodzimych produktów. Nic dziwnego, że KGW Szaflary zaprezentowały na targach Grüne Woche przysmaki z Podhala.
Idea Bitwy Regionów
Celem konkursu jest promowanie:
- regionalnych potraw,
- bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych,
- Kół Gospodyń Wiejskich,
- aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.
Etapy Bitwy Regionów
Konkurs przebiega w trzech etapach. Etap I to poziom, w którym wszystkie zgłoszone do konkursu KGW biorą udział w eliminacjach powiatowych.
Etap II – KGW, które zajmą pierwsze miejsce w powiecie, biorą udział w półfinałach wojewódzkich. W ostatnim etapie (III) szesnaście kół, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu, rywalizuje w finale ogólnopolskim.
Angelika Drygas
Źródło: gov.pl
Fot. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie/Facebook