StoryEditorKGW w Polsce

KGW z całej polski na paradzie „Kolory polskiej wsi” w Opocznie!

05.06.2023., 12:00h
4 czerwca w Opocznie było naprawdę kolorowo. Ulicami miasta przeszły gospodynie z KGW z różnych zakątków naszego kraju. I Ogólnopolska Parada Kół Gospodyń Wiejskich „Kolory polskiej wsi” to kolejny krok mający pielęgnować polską tradycję wiejską.

Wydarzenie zainaugurowała Msza Święta w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Po niej barwny korowód przeszedł przez ulice Opoczna. Impreza odbyła się pod honorowymi patronatami: Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

I Ogólnopolska Parada Kół Gospodyń Wiejskich

Gospodynie zaprezentowały się w tradycyjnych strojach – to dlatego na ulicach było tak barwnie! Podzieliły się także swoim kunsztem kulinarnym. Na opoczyńskim placu swoje wyroby prezentowało około 60 kół gospodyń wiejskich z całej Polski. Można było uraczyć się regionalnymi potrawami, wypiekami, a także poznać ludowe rękodzieło. Stoły uginały się od regionalnych dań, jak: pierogi, kasza, kaszanka, pasztet, kiełbasa, chleb ze smalcem.

Kolory polskiej wsi w Opocznie

W czasie wydarzenia było sporo atrakcji, z których mogły skorzystać również dzieci: malowanie twarzy, czy nauka ludowych tańców. Na scenie pojawili się lubiani artyści folklorystyczni. W wydarzeniu uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz sekretarz stanu Anna Gembicka.

Bitwa Regionów

W ramach parady obył się festyn pełen atrakcji oraz powiatowy etap Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Pierwsze miejsce zajęło KGW Grębenice z roladkami z dzika w sosie grzybowym. To była prawdziwa uczta kulinarna – wszystkie panie przygotowały potrawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i zdobyły uznanie osób odwiedzających stoiska. Celem konkursu jest promowanie regionalnych: potraw, produktów rolnych i żywnościowych, a także wspieranie kół gospodyń wiejskich i aktywizowanie wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

image
KGW w Polsce

Coraz mniej pieniędzy w puli dla KGW! Złożono wnioski na kwotę 58 milionów!

KGW w Polsce

Parada pokazała jak żywa i piękna jest tradycja kół gospodyń wiejskich w Polsce. Warto ją kultywować, ponieważ wspiera nie tylko odrębność regionów, ale ukazuje różnorodność działań i przedsiębiorczość kobiet w każdym wieku. W Polsce od 2018 roku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowanych jest ponad 13 tysięcy kół. W tym roku mogą liczyć na wsparcie pieniężne: 8, 9 lub 10 tysięcy złotych, w zależności od ilości członków.

  • 8 tys. zł – nie więcej niż 30 osób (wcześniej było 5 tys. zł),
  • 9 tys. zł – jeśli liczba ta mieści się w przedziale 31-75 (wcześniej było 6 tys. zł),
  • 10 tys. zł – dla kół najliczniejszych (wcześniej było 7 tys. zł).

Koła Gospodyń Wiejskich

Działalność kół gospodyń wiejskich służy m.in. wyrównywaniu szans obszarów wiejskich, kultywowaniu polskiej tradycji ludowej, wspieraniu kobiecych wspólnot wiejskich, pielęgnowaniu więzi społecznych – między członkami lokalnych społeczności, aktywizowaniu kobiet, by miały sposobność realizowania swoich pasji poza domem, czy pracą zawodową. 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: gov.pl

Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:24