Uroczysty finał Ogólnopolskiego Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich Zioła dla Zdrowia to było kolorowe wydarzenie pełne nietuzinkowych wyrobów gotowych do degustacji. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: – Wasza działalności to forma potwierdzenia polskości – podkreślał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Zioła dla Zdrowia – cel konkursu
Zioła dają ogromny potencjał rozwoju, mogą być wsparciem w codziennym funkcjonowaniu dla wielu rodzin. Ideą zakończonego właśnie konkursu było promowanie wiedzy z zakresu nowoczesnego ziołolecznictwa, kultywowanie regionalnych tradycji związanych z uprawą i wykorzystaniem ziół, wspieranie kół gospodyń wiejskich, a także przy okazji aktywizacja i integracja społeczności na obszarach wiejskich.
Zioła dla Zdrowia – co należało zrobić?
W konkursie Zioła dla Zdrowia mogły wziąć udział koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia osób z terenów wiejskich, których statutowym celem działania jest m.in. pielęgnowanie lokalnych tradycji, czy rozwój lokalnych społeczności i lokalnej kultury. Zadaniem konkursowym było wyhodowanie zielarskiego ogródka i sporządzenie zielarskich wyrobów – przetworów, herbatek, naparów, nalewek oraz potraw, a także podsumowanie efektów pracy w formie pisemnej i zdjęciowej.
Przeczytaj także: Poznaj 3 sposoby na lukier do pierników!
Zioła dla Zdrowia – uroczyste wydarzenie
Podczas finału można było podziwiać owoce pracy zakwalifikowanych KGW: – W czasach, kiedy chemia wdziera się wszędzie – do potraw, lekarstw, ubrań i atmosfery, zanieczyszcza glebę i powietrze – dzisiejsze wydarzenie jest szczególnie ważne. Zioła nadają smak, kolor i aromat potrawom, nalewkom i naparom. W ten sposób oddają nam to co najcenniejsze – samo zdrowie – powiedział szef resortu rolnictwa. Tego dnia zgromadzeni mogli obejrzeć występy artystyczne uczniów z Zespołów Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz wziąć udział w naukowych prelekcjach dotyczących różnorodnego zastosowania ziół.
Zioła dla Zdrowia – kto wygrał?
W finale wzięło udział 16 Kół Gospodyń Wiejskich, które zwyciężyły eliminacje w etapie wojewódzkim. Pierwsze miejsce zaś zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Natalin Aktywne Babeczki. – Wychowałem się przy Kołach Gospodyń Wiejskich, w atmosferze pracy i poszanowania kultury ludowej. Obecnie, w świecie postępującej globalizacji, wartości i tradycje kultywowane przez Koła Gospodyń Wiejskich dają nam siłę i potwierdzają naszą tożsamość. Z ogromną radością patrzę dzisiaj na rozkwit KGW, które przypominają nam to, co w życiu każdego człowieka jest najważniejsze – powiedział minister Siekierski.
Źródło: gov.pl
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Facebook