StoryEditorKGW w Polsce

Kreatywne gospodynie! Zgłaszajcie swoje Koło do Konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

30.01.2023., 16:00h

Koła gospodyń wiejskich to prężnie działające grupy, które wpływają na rozwijanie regionalnej kultury ludowej czy na rozwój przedsiębiorczości kobiet. Są aktywne na polu szerzenia kultury ludowej. KGW mogą zgłaszać swój udział w ciekawym konkursie. Jakim?

Konkurs jest inicjatywą Małżonki Prezydenta RP i jest objęty jej Honorowym Patronatem. Ma na celu promocję i prezentację wielopłaszczyznowej działalności Kół w zakresie społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. – Ten Konkurs ukazuje, jak wiele Kół działa w całej Polsce oraz jak wspaniałe mają dokonania. To także sposobność, aby lepiej się poznać, nawiązać współpracę lub wymienić doświadczenia – mówi Agata Kornhauser-Duda, zachęcając do wzięcia udziału w III edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP – etapy

  • wojewódzki, od stycznia do kwietnia 2023 r.
  • ogólnopolski, lipiec 2023 r.

Etap wojewódzki – zasady i nagrody

Na tym szczeblu nastąpi ocena formalna kart zgłoszeniowych i materiałów audiowizualnych. Koła, które uzyskają – w ramach każdego województwa – największą liczbę punktów na podstawie oceny formalnej kart zgłoszeniowych, zostaną zakwalifikowane do etapu oceny merytorycznej. Kolejnym krokiem będzie wybór Laureatów na szczeblu wojewódzkim, na podstawie materiałów audiowizualnych przygotowanych przez Koła. Wyniki etapu wojewódzkiego zostaną ogłoszone w kwietniu 2023 r.

image
FOTO: Kprp

Nagrodą dla Koła Gospodyń Wiejskich, które w ramach województwa zajmie 1. miejsce, jest dyplom oraz przepustka do reprezentowania województwa podczas ogólnopolskiego etapu Konkursu w lipcu 2023 roku (w formule stacjonarnej). Pozostali uczestnicy Konkursu otrzymają dyplomy.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest:

  • przesłanie karty zgłoszeniowej,
  • potwierdzenie wpisu Koła do odpowiedniego rejestru w ARIMR,
  • przesłanie krótkiego amatorskiego materiału audiowizualnego przygotowanego i nagranego przez Koło, trwającego nie dłużej niż 120 sekund, promującego działalność Koła.

W jaki sposób przygotować swój promocyjny filmik?

Wymagane elementy prezentacji multimedialnej to:

  • nazwa KGW i logo, jesli Koło nie posiada loga, w materiale powinna znaleźć się nazwa Koła;
  • prezentacja najważniejszych danych o Kole, profil działalności oraz informacje o realizowanych przez Koło inicjatywach.

Materiał należy przesłać w formie jednego pliku, z wykorzystaniem jednej z platform do przesyłania plików (np. WeTransfer, FromSmash, MyAirBidge), a wygenerowany link przesłać w treści e–maila zawierającego kartę zgłoszeniową.

Etap ogólnopolski – Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

Zwycięzcy Konkursu na etapie wojewódzkim są jednocześnie uczestnikami etapu ogólnopolskiego. Tematem przewodnim są "Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe".

Zadania konkursowe dla KGW:

  • 4 potrawy z wykorzystaniem ziemniaków, w tym: dwa specjały kuchni regionalnej, jedna autorska potrawa przygotowana przez Koło oraz jedna przystawka,
  • obrzęd/zwyczaj żniwny lub dożynkowy charakterystyczny dla regionu reprezentowanego przez Koło, w formie inscenizacji słowno–muzyczno–ruchowej nie dłuższej niż 4 minuty.

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP – nagrody

Ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród Kołom Gospodyń Wiejskich, które zajęły w Konkursie 2. i 3. miejsce, nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich 2023 w dniu Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP.

image
FOTO: Kprp

Wręczenie nagród dla Koła, które zajęło w Konkursie 1. miejsce, nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich 2023, w trakcie głównych uroczystości, w obecności Prezydenta RP.

Nagrody:

Dla Laureatów Konkursu przewidziane są nagrody pieniężne w następującej wysokości:

1. miejsce – 10.000,00 zł brutto

2. miejsce – 6.000,00 zł brutto

3. miejsce – 4.000,00 zł brutto.

Dla Finalistów Konkursu przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości po 1.500,00 zł brutto.

Koło Gospodyń Wiejskich, które zajmie w Konkursie 1. miejsce otrzyma okolicznościową statuetkę oraz list gratulacyjny Małżonki Prezydenta RP. Pierwsza Dama złoży również wizytę w siedzibie zwycięskiego Koła. Dodatkowo każdy członek Koła uczestniczący w Konkursie otrzyma okolicznościowe korale (kobiety) lub szpile (mężczyźni).

image

Ogłoszenie wyników II edycji konkursu, 10.09.2022

FOTO: Kprp

Koła Gospodyń Wiejskich, które zajmą w Konkursie 2. i 3. miejsce, otrzymają okolicznościowe statuetki oraz listy gratulacyjne Małżonki Prezydenta RP.

Koła Gospodyń Wiejskich, które zostaną Laureatami Konkursu otrzymają także zaproszenie do uczestnictwa w Dożynkach Prezydenckich w roku, w którym odbywa się Konkurs. Finaliści Konkursu otrzymają okolicznościowe dyplomy.

Planowany termin i miejsce przeprowadzenia Konkursu ogólnopolskiego: lipiec 2023 r. w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Otrębusach. Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.

image
KGW w Polsce

Dotacje dla KGW na nowych zasadach! Co się zmieni?

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP – terminy

Zgłoszenia należy przesyłać do 12 marca 2023 roku na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w Konkursie oraz zasad przeprowadzenia Konkursu, znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Angelika Drygas

Fot. KPRP

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:39