StoryEditorPieniądze za głosy

Będą dodatkowe środki dla gmin – dla kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych

10.10.2023., 14:00h
Wybory parlamentarne już 15 października. Na poniedziałkowej konferencji prasowej Robert Telus – minister rolnictwa i rozwoju wsi, Kamil Bortniczuk – minister sportu i turystyki i Tobiasz Bocheński – wojewoda mazowiecki informowali o formach wsparcia dla gmin.

Z obecnością na wyborach bywa różnie. Aby zmobilizować potencjalnych wyborców, ministrowie oferują zachętę w postaci wsparcia dla gmin, które ma zapewnić aktywność na tegorocznych wyborach.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Dofinansowanie skierowane jest do gmin, które liczą do 20 tysięcy mieszkańców. Warunkiem jest udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Na wyborach musi być aktywne co najmniej 60 procent osób uprawnionych do głosowania danej gminy.

Ile wynosi dofinansowanie?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zaproponował 250 tys. zł na działalność kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych lub orkiestr dętych. Wsparcie przeznaczone jest dla gmin o wielkości do 20 tys. mieszkańców. Jest to jedna propozycja zapomogi w zamian za udział w wyborach.

image
Wybory parlamentarne 2023

Głosujesz w wyborach poza miejscem zamieszkania? Nie przegap tych terminów!

Kolejną propozycję przedstawił minister sportu i turystyki – Kamil Bortniczuk. Dodatkowe środki o wysokości 250 tys. zł gmina otrzyma na działalność ośrodków sportowych.

To nie koniec form wsparcia dla gmin. Następną formę dofinansowania zapowiedział wojewoda mazowiecki – Tobiasz Bocheński. W gminie, która odznaczy się najwyższą frekwencją w wyborach parlamentarnych w danym powiecie przewiduje 1 mln zł. Taką kwotę mieszkańcy danego powiatu będą mogli przeznaczyć na wybrane zadania.

Przypomnienie programu: „Bitwa o Remizy”

Warto pamiętać, że Robert Telus już wcześniej ogłosił program pod nazwą „Bitwa o Remizy”, dzięki któremu można uzyskać do 1 mln zł. Na co można przeznaczyć wsparcie finansowe? Jest to oferta, której środki można przeznaczyć na remont lub przebudowę remizy strażackiej. Do kogo skierowane jest dofinansowanie? Wsparcie skierowane jest do gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców. Dofinansowanie przypadnie jednak gminie, w której frekwencja w wyborach będzie najwyższa w powiecie.

Oprac. Patrycja Lisowska

Źródło: gov.pl

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:01