Łebcz to wieś kaszubska leżąca w pobliżu Pucka w województwie pomorskim. 31 lipca 2022 roku otwarto tam Muzeum Sportu Wiejskiego. Wszystko po to, by upamiętnić dorobek sportowców, trenerów i działaczy sportowych. To miejsce dla wiernych sympatyków Ludowych Zespołów Sportowych – polskiego zrzeszenia klubów sportowych działających w małych miejscowościach, zwłaszcza na wsiach.
Ludowe Zespoły Sportowe mobilizują mieszkańców wsi do aktywności
Sport to jeden z najpiękniejszych sposobów na aktywizację dzieci i młodzieży, a także osób młodych i starszych. To dlatego na wsi polskiej od niepamiętnych czasów zajmowano się organizacją inicjatyw sportowych, dzięki którym każdy mógł odkrywać talenty lub po prostu realizować marzenie o zdrowej rywalizacji.
Działania LZS opierają się nie tylko na sporcie wyczynowym, ale także amatorskim. Istotną częścią podejmowanych przedsięwzięć jest mobilizowanie mieszkańców do aktywności fizycznej i społecznej.
Na otwarciu można było spotkać wielu znamienitych przedstawicieli świata sportu i polityki, których powitał Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Wśród gości znaleźli się m.in.: Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk; Prezes Krajowego Zrzeszenia LZS – Mieczysław Baszko; Posłanka Henryka Krzywonos–Strycharska; Senator Ryszard Świlski; Wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych – Karol Rabenda.
Co znajduje się w Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu?
W Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu można zobaczyć:
- stare fotografie,
- dyplomy,
- puchary,
- medale zawodników,
- odznaczenia,
- wycinki z archiwalnych wydań gazet,
- akcesoria sportowe z dawnych lat.
To piękna historia ludzi zamieszkujących najmniejsze wsie, reprezentujących nasz kraj na ważnych zawodach, mistrzostwach Europy i świata, czy nawet igrzyskach olimpijskich. Kustoszem Muzeum Sportu Wiejskiego został Jan Trofimowicz, Wiceprezes Pomorskiego LZS.
Sport dla młodych ludzi
Mieczysław Kazimierz Baszko przyznał, że otwarcie Muzeum jest jedną z jego pierwszych inicjatyw programu wyborczego, kiedy startował na stanowisko prezesa LZS.
– Tutaj w Łebczu Piotr Klecha, Jan Trofimowicz i inni ludzie dobrego serca pokazali, że można zrobić coś pozytywnego – podkreślał Prezes LZS.
Nie sposób przecenić wartości pracy trenerskiej i sportowej, najczęściej u podstaw w wiejskich ośrodkach sportowych. To właśnie na tych terenach klub sportowy spaja lokalną społeczność, dając możliwość produktywnego spędzenia wolnego czasu dzieciom i młodzieży.
Wyróżnienia i nagrody, w tym dla osób zasłużonych dla sportu
Otwarcie Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu było świetną okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych. Samorząd Województwa Pomorskiego przyznał medale „De nihilo nihil fit – „ Nic z niczego nie powstaje”. Medale otrzymali, m.in. Natalia i Adam Blok, Tomasz Czubak, Witold Dąbrowski, Andrzej Górecki, Ryszard Hendryk, Magdalena Janczak.
Odznaczenia resortowe (złote, srebrne i brązowe odznaki „za zasługi dla sportu”) przyznał Minister Sportu i Turystyki – Kamil Bortniczuk. Złoto otrzymali: Zygfryd Anhalt, Danuta Janczak, Wiesław Kempa, Andrzej Pryczkowski, srebro, m.in. Ryszard Hendryk, Franciszek Kaszubowski, Marcin Kaszubowski, Piotr Klecha, Piotr Mazur, a brąz m.in. Adam Blok, Witold Chyliński, Tomasz Czubak, Magdalena Janczak, Rafał Karcz, Bernadeta Kopeć. To znamienite grono wybitnych utytułowanych sportowców i działaczy, medalistów, instruktorów i trenerów.
Miłym akcentem był poczęstunek przygotowany przez Członkinie KGW Łebcz. Otwarciu towarzyszył doroczny festyn wiejski oraz zawody w ramach Pucharu Polski Strongman 2022. Na koniec Goście mogli zrelaksować się przy muzyce zespołu Manijocy.
Angelika Drygas
fot. Muzeum Sportu Wiejskiego