StoryEditorSport na wsi

Otwarto Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu

03.08.2022., 15:16h

Na kartach historii Łebcza ostatni dzień lipca zapisał się spektakularnie. Uroczyście otwarto Muzeum Sportu Wiejskiego, aby upamiętnić dokonania sportowców, począwszy od 1946 roku. Jakie pamiątki można znaleźć w muzeum?

Łebcz to wieś kaszubska leżąca w pobliżu Pucka w województwie pomorskim. 31 lipca 2022 roku otwarto tam Muzeum Sportu Wiejskiego. Wszystko po to, by upamiętnić dorobek sportowców, trenerów i działaczy sportowych. To miejsce dla wiernych sympatyków Ludowych Zespołów Sportowych – polskiego zrzeszenia klubów sportowych działających w małych miejscowościach, zwłaszcza na wsiach. 

Ludowe Zespoły Sportowe mobilizują mieszkańców wsi do aktywności

Sport to jeden z najpiękniejszych sposobów na aktywizację dzieci i młodzieży, a także osób młodych i starszych. To dlatego na wsi polskiej od niepamiętnych czasów zajmowano się organizacją inicjatyw sportowych, dzięki którym każdy mógł odkrywać talenty lub po prostu realizować marzenie o zdrowej rywalizacji.

Działania LZS opierają się nie tylko na sporcie wyczynowym, ale także amatorskim. Istotną częścią podejmowanych przedsięwzięć jest mobilizowanie mieszkańców do aktywności fizycznej i społecznej.

image

Uroczystość otwarcia Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu

FOTO: Muzeum Sportu Wiejskiego W Łebczu

Na otwarciu można było spotkać wielu znamienitych przedstawicieli świata sportu i polityki, których powitał Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Wśród gości znaleźli się m.in.: Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk; Prezes Krajowego Zrzeszenia LZS – Mieczysław Baszko; Posłanka Henryka Krzywonos–Strycharska; Senator Ryszard Świlski; Wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych – Karol Rabenda.

Co znajduje się w Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu?

W Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu można zobaczyć:

  • stare fotografie,
  • dyplomy,
  • puchary,
  • medale zawodników,
  • odznaczenia,
  • wycinki z archiwalnych wydań gazet,
  • akcesoria sportowe z dawnych lat.

To piękna historia ludzi zamieszkujących najmniejsze wsie, reprezentujących nasz kraj na ważnych zawodach, mistrzostwach Europy i świata, czy nawet igrzyskach olimpijskich. Kustoszem Muzeum Sportu Wiejskiego został Jan Trofimowicz, Wiceprezes Pomorskiego LZS.

image

W Muzeum obejrzymy ciekawe eksponaty 

FOTO: Muzeum Sportu Wiejskiego W Łebczu

Sport dla młodych ludzi

Mieczysław Kazimierz Baszko przyznał, że otwarcie Muzeum jest jedną z jego pierwszych inicjatyw programu wyborczego, kiedy startował na stanowisko prezesa LZS.

– Tutaj w Łebczu Piotr Klecha, Jan Trofimowicz i inni ludzie dobrego serca pokazali, że można zrobić coś pozytywnego – podkreślał Prezes LZS.

Nie sposób przecenić wartości pracy trenerskiej i sportowej, najczęściej u podstaw w wiejskich ośrodkach sportowych. To właśnie na tych terenach klub sportowy spaja lokalną społeczność, dając możliwość produktywnego spędzenia wolnego czasu dzieciom i młodzieży.

image

Wyróżnienia i medale dla zasłużonych sportowców

FOTO: Muzeum Sportu Wiejskiego W Łebczu

Wyróżnienia i nagrody, w tym dla osób zasłużonych dla sportu

Otwarcie Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu było świetną okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych. Samorząd Województwa Pomorskiego przyznał  medale „De nihilo nihil fit – „ Nic z niczego nie powstaje”. Medale otrzymali, m.in. Natalia i Adam Blok, Tomasz Czubak, Witold Dąbrowski, Andrzej Górecki, Ryszard Hendryk, Magdalena Janczak.

image

W Muzeum zobaczymy liczne pamiątki z dawnych lat

FOTO: Muzeum Sportu Wiejskiego W Łebczu

Odznaczenia resortowe (złote, srebrne i brązowe odznaki „za zasługi dla sportu”) przyznał Minister Sportu i Turystyki – Kamil Bortniczuk. Złoto otrzymali: Zygfryd Anhalt, Danuta Janczak, Wiesław Kempa, Andrzej Pryczkowski, srebro, m.in. Ryszard Hendryk, Franciszek Kaszubowski, Marcin Kaszubowski, Piotr Klecha, Piotr Mazur, a brąz m.in. Adam Blok, Witold Chyliński, Tomasz Czubak, Magdalena Janczak, Rafał Karcz, Bernadeta Kopeć. To znamienite grono wybitnych utytułowanych sportowców i działaczy, medalistów, instruktorów i trenerów.  

image

W Muzeum zobaczymy liczne pamiątki z dawnych lat

FOTO: Muzeum Sportu Wiejskiego W Łebczu

Miłym akcentem był poczęstunek przygotowany przez Członkinie KGW Łebcz. Otwarciu towarzyszył doroczny festyn wiejski oraz zawody w ramach Pucharu Polski Strongman 2022. Na koniec Goście mogli zrelaksować się przy muzyce zespołu Manijocy.

Angelika Drygas

fot. Muzeum Sportu Wiejskiego

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 13:14