Ile pieniędzy dać księdzu w kopercie?
Jak wielką sumę pieniędzy przekazać księdzu podczas kolędy – to kwestia, która co roku budzi wiele wątpliwości. Nie to jednak powinno być najważniejsze! Choć parafianie często zastanawiają się, czy kwota nie będzie za mała, nie mają przecież takiego obowiązku.
Wizyta księdza to czas bliższego poznania, czas wspólnej modlitwy i rozmowy. 529 kanon "Kodeksu prawa kanonicznego" mówi o tym, że: "Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeśli w czymś niedomagają - roztropnie ich korygując. Gorącą miłością wspierać chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Szczególną troską otaczać biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Starać się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popierać wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach".
Ile włożyć do koperty? Porada księdza!
Ksiądz Sebastian Picur z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie jest znany z TikToka. Umieścił na swoim profilu filmik informujący o tym, co wypada włożyć do koperty na kolędzie. Zaleca przygotowanie trzech kopert o różnych rozmiarach:
- do tej największej wkładamy kartkę z napisem: „Postaramy modlić się codziennie całą rodziną",
- do średniej z tekstem: „Będziemy co niedzielę chodzili całą rodziną na mszę świętą”,
- do najmniejszej: „Co jakiś czas ofiaruję za księdza komunię świętą”.
Ksiądz Sebastian Picur radzi, by wielebny na kolędzie sam wybrał jedną z trzech kopert. Chodzi o to, że pieniądze nie są najważniejsze, ale spotkanie z wiernymi i ich błogosławieństwo. Dlatego zamiast pieniędzy, do koperty można włożyć kartki z deklaracjami istotnymi dla pielęgnowania wiary.
Czy trzeba dawać kopertę po kolędzie?
Pamiętajmy, że koperta z pieniędzmi jest dobrowolną ofiarą. Wierni nie mają obowiązku dzielenia się pieniądzmi z duszpasterzami. Bardzo często jednak parafianie przyjmujący księdza na kolędę wkładają do koperty ok. 50 zł.
Angelika Drygas
fot. envato elements