StoryEditorKonkurs dla wsi

Konkurs ”Piękna Wieś Opolska” - zgłoś swoją wieś i wygraj pieniądze!

Samorząd województwa opolskiego jeszcze przez kilka tygodni przyjmuje zgłoszenia w konkursie “Piękna Wieś Opolska”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem “Siła w ludziach” i zwróci szczególną uwagę na społeczną aktywność. W jakich kategoriach można zgłosić swoją wieś? Jakie nagrody czekają na laureatów?

“Piękna Wieś Opolska” - jaki jest cel konkursu? 

Konkursy na najpiękniejszą wieś odbywają się w różnych regionach kraju. W województwie opolskim mają piękną tradycję - organizowane są już od 25 lat! 

Przeczytaj także: Mieszkasz na Pomorzu? Zgłoś swoją wieś do konkursu! 

Oczywiście najważniejszym celem konkursu jest wybranie najpiękniejszej wsi w województwie opolskim. Jednak prócz tego rywalizacja posłuży również do promocji opolskich miejscowości oraz całego regionu. Co więcej, w tym roku konkurs odbywa się pod hasłem “Siła w ludziach” - ma zatem promować również podejmowanie aktywności w społecznościach lokalnych. 

Jakie są kategorie w konkursie na najpiękniejszą wieś opolską? 

Choć konkurs nosi nazwę “Piękna Wieś Opolska”, nie kończy się na wyglądzie. W tym roku miejscowości będą mogły rywalizować ze sobą w dwóch kategoriach: “Debiut” oraz “Projekt”

W kategorii projektu należy zgłosić lokalne przedsięwzięcia, realizowane w latach 2021-2023. Warunkiem jest, by zgłaszana inicjatywa miała charakter społeczno-edukacyjny i została wykonana na terenie danego sołectwa. 

Z kolei w kategorii debiutów mogą wystartować wszystkie miejscowości, które mają status sołectwa i do tej pory nie uczestniczyły jeszcze w konkursie “Piękna Wieś Opolska”. Oceniany będzie jednak nie tylko wygląd wsi, ale również zaangażowanie i kreatywność mieszkańców w procesie rozwoju sołectwa. 

Co będzie oceniała komisja konkursowa? 

Jak poinformował członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka, tegoroczna komisja zwróci szczególną uwagę na aktywność społeczną. Na dodatkowe punkty liczyć mogą wsie tematyczne oraz takie, które sprawnie współpracują z lokalnym samorządem. 

– Motto tegorocznego konkursu to “Siła jest w ludziach”. Będziemy stawiać na czynnik ludzki. Zwrócimy uwagę na tematy przewodnie sołectwa, aktywność w zdobywaniu wsparcia i środków na rzecz sołectw. Chcemy tym samym pobudzić cały region – mówi Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Jakie nagrody przewidziano w konkursie “Piękna Wieś Opolska”? 

Tegoroczny budżet konkursu to łącznie 104 tys. zł. W kategorii “Debiuty” przewidziano następujące nagrody: 

  • I miejsce – 13 tys. zł 
  • II miejsce – 11 tys. zł 
  • III miejsce – 9 tys. zł 

Z kolei w kategorii “Najlepszy projekt” laureaci mogą liczyć na: 

  • I miejsce – 10 tys. zł 
  • II miejsce – 8 tys. zł 
  • III miejsce – 7 tys. zł. 

Do kiedy można się zgłaszać? 

Zgłoszenia wsi do konkursu dokonuje wójt albo burmistrz gminy, wysyłając skany kompletu wymaganych dokumentów drogą mailową. Z terenu jednej gminy można zgłosić dwie wsie w kategorii “Debiut” oraz jedną w kategorii “Projekt”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 9 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 3 września, kiedy odbędą się dożynki wojewódzkie.

image
FOTO: Odnowa Wsi Opolskiej

Zuzanna Ćwiklińska

grafika: Odnowa Wsi Opolskiej

zdjęcie główne: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 11:42