Spis treści:
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w 2024 roku
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich a Koła Gospodyń Wiejskich (KGW)
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich
Święto zostało ustanowione przez ONZ w 2007 roku, aby podkreślić ogromną rolę kobiet w budowaniu społeczności wiejskich, w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Kobiety wiejskie nie tylko są zaangażowane bezpośrednio w pracę w gospodarstwie, ale także dodatkowo wykonują wiele innych czynności związanych z prowadzeniem domu, opieką nad starszym pokoleniem i dziećmi. Ich trud i ogrom pracy pięknie opisała Joanna Kuciel-Frydryszak we wstrząsającej książce „Chłopki: opowieść o naszych babkach”.
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich – co ma zmienić?
Z roku na rok święto to jest coraz bardziej popularne. Ma ono zwrócić uwagę społeczeństwa na kobiety pracujące i żyjące na wsiach na całym świecie, uwrażliwić innych na ogrom pracy, jaką kobiety wykonują każdego dnia i niełatwą sytuację życiową, z jaką wiele z nich musi sobie radzić. Chodzi także o docenienie ich wkładu w produkcję żywności, z której korzystają miliony osób w każdym kraju.
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w 2024 roku
15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. W tym roku przypada we wtorek.
Przeczytaj także: Wielki Finał Bitwy Reginów 2024 za nami! Jakie KGW zwyciężyło?
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich a Koła Gospodyń Wiejskich (KGW)
Do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), jest wpisanych ponad 15 tysięcy kół. Ta liczba rośnie z roku na rok. W Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich należy pamiętać szczególnie o Paniach, które są członkiniami KGW w Polsce. Wykonują one nie tylko ciężką pracę zawodową i na rzecz rodziny, ale dodatkowo poświęcają swój wolny czas, aby aktywnie działać w sprawach ważnych dla społeczności wiejskiej. Gospodynie kultywują polskie tradycje kulinarne, biorą udział w rozmaitych konkursach (np. w Bitwie Regionów), wykonują rękodzieło, wspierają wiejską społeczność, organizują interesujące wydarzenia. Dla rozwoju kół w naszym kraju ważna jest ustawa z 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich, dzięki której KGW zyskały osobowość prawną. W związku z tym mogą ubiegać na o pomoc finansową, która umożliwia działanie na wielu polach.
Już teraz życzymy wszystkim Kobietom polskiej wsi najlepszego zdrowia, radości z działania i wielu nietuzinkowych pomysłów na kolejne inicjatywy.
fot. envato elements