StoryEditorŻycie na wsi

Mieszkanie na prowincji – z czym to się je? O czym trzeba pamiętać po przeprowadzce na wieś?

13.01.2023., 18:00h

Wieś to nie tylko sielanka. Wieś rządzi się swoimi prawami. Aby czuć szczęście i spokój, należy zająć się wieloma sprawami. Nie wystarczy dom i kawałek ziemi, jest sporo kwestii do załatwienia, a przy tym dobrze jest znać prawdziwe oblicze wsi. Jakie są rady już doświadczonych w tym temacie?

Przeglądając rozmaite fora, można się sporo dowiedzieć na temat tego, co jest ważne po przeprowadzce na wieś, jak zorganizować życie, by nie być rozczarowanym. Przede wszystkim nie idealizujmy wsi, to miejsce do życia z wieloma plusami, ale także z ogromną ilością utrudnień i wad. Ważne, aby je w porę namierzyć i umieć je zaakceptować, a z niektórymi dawać sobie radę, po prostu.

Sprawy formalne po przeprowadzce na wieś

Na początek należy zorganizować wszelkie formalności, jak zmiana meldunku, zmiana urzędu skarbowego, wypowiedzenie i zawarcie umów u dostawców mediów (np. Internetu, telewizji kablowej) oraz ważnych instytucji i firm, które wysyłają drogą pocztową rachunki na stary adres. Trzeba pomyśleć o wybraniu firmy zajmującej się wywozem śmieci i zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki (bio, plastik, zmieszane, papier, szkło). Gaz, woda, prąd to także priorytetowe sprawy do załatwienia. Wybieramy dostawców i zawieramy nowe umowy.

Wieś, rzeczywistość kontra marzenia

Wyobrażenia czasem boleśnie zderzają się z rzeczywistością. Część osób z miasta po przeprowadzce na wieś odkrywa, że nowe warunki są uciążliwe i im nie odpowiadają.

Pamiętajmy, że na wsi mogą pojawić się:

 • nieprzyjemne zapachy, np. podczas nawożenia pól,
 • przykre zapachy związane z hodowlą zwierząt,
 • chmury kurzu z polnych dróg,
 • szczekające nocami psy,
 • wiejskie odgłosy: ryki krów, pianie kogutów,
 • kombajny i traktory na drogach nie tylko podczas żniw, utrudniające przejazd samochodem,
 • przynęty dla dzikich zwierząt ze szczepionką przeciw wściekliźnie.

Niespodziewane wybryki po przeprowadzce na wieś

Należy przygotować się, że czasem odwiedzą nasz dom dzicy „przyjaciele” – dziki, sarny, kuny, lisy, które potrafią wyrządzić wiele szkód. Do domu wchodzą rozmaite szkodniki (myszy) i owady: mrówki, pająki, a ptaki mogą zrobić sobie gniazda w najmniej oczekiwanym miejscu. Czasami zaskoczy cię gniazdo os.

image
Krótki poradnik

Jak samemu założyć gospodarstwo rolne od zera?

Czyste powietrze na wsi, czyżby?

Choć wieś kojarzy się ze zdrowym, czystym powietrzem, bywa zgoła inaczej. Wiele wiejskich domów ogrzewanych jest piecami węglowymi, które generują sporo zanieczyszczeń. 

Na wsi niezbędny jest samochód, przeprowadzka na wieś oznacza dłuższe dojazdy do pracy, szkoły, czy do sklepów. Dużym problemem może stać się zwykła awaria samochodu. Musimy wcześniej sprawdzić dostęp do warsztatu i transportu miejskiego lub rozważyć kupno drugiego pojazdu.

Ciągła praca na wsi

Na wsi jest zawsze wiele do zrobienia. Zdarzają się awarie, które trzeba samemu „ogarnąć”. Musimy zająć się ogrodem (kosić trawę, grabić liście, przycinać krzewy, pielić ogródek). Zadbać o taras i posesję, konserwować ogrodzenie, dokonywać napraw. Zapchana rura? Uszkodzenia po wichurze? Ośnieżony podjazd? Wszystkim musimy zająć się sami.

Rady doświadczonych:

 • rozważenie zakupu agregatu, który będzie przydatny w razie awarii,  
 • założenie moskitier w każdym oknie,
 • mądre zaplanowanie ogrodu: siatki na krety, system podlewania,
 • sprawdzenie dostępności szkoły i przedszkola,  
 • założenie minisadu i warzywniaka, aby posiadać swoje zdrowe warzywa i owoce,
 • własna szklarnia.

Inny wymiar imprezowania

Trzeba też mieć świadomość, jak zmieni się życie towarzyskie. Nie każdy będzie chciał odwiedzić nas na wsi, a zaplanowanie wyjścia do kina czy teatru będzie już wielką wyprawą. Wygodniejsze staną się imprezy z grillem w roli głównej czy domówki z nocowaniem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze jest rozważyć założenie fotowoltaiki, pompy ciepła, folii grzewczych, by korzystać z odnawialnych źródeł energii. To nowoczesne podejście jest świetną inwestycją w poszanowaniu środowiska naturalnego oraz własnej kieszeni. Rosnące rachunki za prąd powinny dać nam do myślenia i zmobilizować do podjęcia kroków mających na celu zmniejszenie wszelkich opłat. 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 05:28