Konkurs "Fundusz Sołecki – najlepsza Inicjatywa" organizowany jest w celu promocji idei funduszu sołeckiego
Cele szczegółowe konkursu
- Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.
- Przekazanie adresatom/uczestnikom wiedzy i informacji w zakresie realizacji projektów służących aktywizacji lokalnej społeczności, sfinansowanych w sołectwach w ramach funduszu sołeckiego.
- Prezentacja dobrych praktyk, wymiana doświadczeń, promocja wsi jako miejsca do życia i rozwoju społeczno-zawodowego.
- Promocja jakości życia na wsi lub promocja wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego.
- Identyfikacja najbardziej aktywnych mieszkańców terenów wiejskich, którzy pracują na rzecz społeczności.
- Upowszechnianie wiedzy w zakresie optymalizacji wykorzystywania przez mieszkańców obszarów wiejskich zasobów środowiska naturalnego.
- Upowszechnianie wiedzy w zakresie planowania rozwoju lokalnego z uwzględnieniem potencjału ekonomicznego, społecznego i środowiskowego danego obszaru.
- Podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców wsi.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Konkurs skierowany jest do wszystkich sołectw, które w latach 2010-2022 realizowały projekty finansowane ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny.
Ogólne warunki przystąpienia do konkursu Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa
Uwaga: łączny udział środków z funduszu sołeckiego oraz środków stanowiących wkład własny sołectwa w całkowitych kosztach związanych z realizacją danego przedsięwzięcia nie może być mniejszy niż 40%.
Ponadto przedsięwzięcie musi być zakończone, choć mogło być realizowane etapami przez kilka wcześniejszych lat. Na wysoką ocenę mogą liczyć działania, które zaktywizowały mieszkańców współpracujących międzypokoleniowo na rzecz rozwoju swojej miejscowości w wymiarze społecznym lub infrastrukturalnym.
Do kiedy należy wysłać zgłoszenia?
Termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs upływa 28 lutego 2023 r. (decyduje data stempla pocztowego).
Jak wygląda formularz zgłoszeniowy?
Formularz zgłoszeniowy zawiera konkretne pytania, na które należy odpowiedzieć rzeczowo, jednak nie w sposób lakoniczny. Dobrze jest wskazać skalę przedsięwzięcia oraz istotę projektu, odpowiadając na 5 pomocniczych pytań.
Dla przykładu zapis "wiele osób brało udział w warsztatach" jest zbyt ogólny i trudny w ocenie. Lepiej napisać "18 osób brało udział w warsztatach". Inny przykład "w wyremontowanej sali wiejskiej odbywa się wiele imprez integrujących mieszkańców". Tutaj trzeba wymienić te imprezy, warsztaty czy inne aktywności.
Do składanego formularza należy dołączyć wymienione w regulaminie załączniki w wersji papierowej:
1. Oświadczenie autora zdjęć.
2. Oświadczenie wójta/burmistrza o zakończeniu realizacji zgłaszanego do konkursu projektu.
3. Oświadczenie o wkładzie własnym mieszkańców sołectwa; na płycie CD/DVD: 10 zdjęć obrazujących przebieg inicjatywy i efekt końcowy oraz wypełniony formularz wniosku w wersji edytowalnej (MSWord) tożsamy z jego przesłaną i podpisaną wersją wpiętą w skoroszyt.
Kiedy będą wyniki?
Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w maju 2023 roku. Zwycięzca otrzyma statuetkę "Sołecka NIKE" oraz nagrodę finansową, pozostali finaliści będą uhonorowani dyplomami i nagrodami pieniężnymi.
Więcej w linku: konkurs
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: kss.org.pl