Spis treści:
- Gdzie leży Ojców?
- Jakie są atrakcje Ojcowa?
- Szlakiem Orlich Gniazd jesienią? Czemu nie!
- Przyrodnicze atrakcje Ojcowa
Gdzie leży Ojców?
Nazwa wsi Ojców kojarzy się nieodzownie z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Ta miejscowość położona jest w gminie Skała (powiat krakowski, woj. małopolskie). Leży zaledwie niecałe 18 km od Krakowa! To niewielka wioska – w 2021 roku mieszkało tam zaledwie 219 osób. Jednak turystów, którzy rokrocznie odwiedzają Ojców i Ojcowski PN należałoby zapewne liczyć w tysiącach!
Jakie są atrakcje Ojcowa?
Nie ma wątpliwości, że największą atrakcją Ojcowa i okolic jest Ojcowski PN. Choć malutki – ma zaledwie nieco ponad 21 km2 i jest najmniejszym parkiem narodowym na terenie Polski – nadrabia wyjątkowym urokiem. Warto poświęcić jesienny weekend, by po prostu pospacerować po szlakach w tym rezerwacie! Przy okazji dobrze zaplanować wizytę w zamku w Pieskowej Skale – to bowiem prawdziwa renesansowa perełka! W Ojcowie można również oglądać ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego.
Przeczytaj także: Kaszubska wieś jak Stonehenge? Odwiedź Węsiory i przekonaj się!
Szlakiem Orlich Gniazd jesienią? Czemu nie!
Piechurzy czy rowerzyści, którym niestraszne dłuższe wycieczki, mogą skorzystać z ostatnich weekendów października i wybrać się na wyprawę Szlakiem Orlich Gniazd. Trasa zahacza również o Ojców, bowiem właśnie wspomniane ruiny zamku z XIV wieku stanowią jeden z jej elementów. Szlak ma długość blisko 164 km i prowadzi przez województwa małopolskie i śląskie.
Przeczytaj także: 5 wyjątkowych wsi na jesienne wycieczki
Przyrodnicze atrakcje Ojcowa
Ojcowski Park Narodowy słynie ze swoich jaskiń. Do najbardziej znanych należy Grota Łokietka, w której według legendy król Władysław Łokietek ukrywał się przed królem czeskim Wacławem II, z którym był skonfliktowany. Jaskinia ma 320 metrów długości i jest podzielona na sale, nawiązujące nazwami do legendy o Łokietku.
W Ojcowskim PN podziwiać można także wyjątkowe formacje skalne. Do najbardziej znanych należy oczywiście Maczuga Herkulesa. W pobliżu znajdziemy także skały Fortepian, Napoleon oraz Skałę Mickiewicza i Skałę Chopina. Warto je ujrzeć wśród jesiennych kolorowych liści - ten obraz pozwoli naprawdę zakochać się w najmniejszym parku narodowym w Polsce!
fot. Ojcowski Park Narodowy/facebook
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
dane liczbowe: Polska w Liczbach