StoryEditorKonkursy dożynkowe

Miejsca przyznane! Jakie KGW zdobyło nagrodę Małżonki Prezydenta RP?

25.09.2023., 10:42h
Konkursy dożynkowe zostały rozstrzygnięte 23 września, czyli w przeddzień Prezydenckich Dożynek. To kolejna okazja, aby zaprezentować piękne stare tradycje regionalne podkreślające koloryt polskiej wsi.

Mowa o dwóch konkursach: o najpiękniejszy wieniec dożynkowy i dla kół gospodyń wiejskich. Uczestnicy obu projektów spotkali się z Pierwszą Damą – Agata Kornhauser–Dudą. – Uczestnicząc w tych konkursach, pokazują Państwo różnorodność, jaka tkwi w polskich regionach. Te różnice składają się na piękno całej polskiej kultury – podkreślała Agata Kornhauser–Duda. Pierwsza Dama podziękowała uczestnikom konkursów za pielęgnowanie lokalnych zwyczajów i inspirujące łączenie tradycji z nowoczesnością. Kancelaria Prezydenta przygotowała dla zwycięzców nagrody pieniężne, statuetki i listy gratulacyjne.

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP

W tegorocznym konkursie, w którym udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich, tematem były tradycje i zwyczaje związane ze żniwami i dożynkami. Rywalizacje miały miejsce latem – w lipcu, w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. To właśnie wtedy KGW z naszego kraju prezentowały nie tylko smakowite potrawy, ale także rytuały, obrzędy i zwyczaje żniwne lub dożynkowe w formie inscenizacji słowno–muzycznej.

image

Konkursy dożynkowe

FOTO: Kancelaria Prezydenta Rp/facebook, Borawski Marek

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP – laureaci: 

  • Miejsce I: Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu (woj. pomorskie),
  • Miejsce II: Koło Gospodyń Wiejskich „Na Obcasach” (woj. lubuskie),
  • Miejsce III: Koło Gospodyń Wiejskich w Zdowie „Borowianki” (woj. śląskie).

Wręczenie nagrody zwycięskiej grupie nastąpiło w niedzielę, w obecności Prezydenta RP i jego Małżonki. – Za każdym razem jestem pod wrażeniem Państwa chęci, by robić coś dla innych i budować prawdziwą wspólnotę – mówiła Pierwsza Dama. Podkreśliła, że członkinie kół gospodyń wiejskich podejmują działalność społeczną mimo wielu obowiązków rodzinnych i zawodowych.

image

Konkursy dożynkowe

FOTO: Kancelaria Prezydenta Rp/facebook, Borawski Marek

Konkurs wieńcowy 2023

Dożynki kojarzą się z pięknym folklorem polskim i rękodziełem. Nic dziwnego, że prezentacja niezwykłych i spektakularnie przygotowanych dożynkowych wieńców była tak inspirującym wydarzeniem. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego można było obejrzeć wieńce czternastu grup z kolejnych województw. Prace oceniała Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej – Doradcy Prezydenta RP, etnografki, socjolożki. Na podium stanęło trzech laureatów z województw:

  • świętokrzyskiego – I miejsce,
  • małopolskiego – II miejsce,
  • wielkopolskiego – III miejsce. 

Województwo śląskie otrzymało zaś nagrodę wyróżnienia.

image

Konkursy dożynkowe

FOTO: Kancelaria Prezydenta Rp/facebook, Borawski Marek

Agata Kornhauser–Duda złożyła gratulacje laureatom i wręczyła im dyplomy. Statuetka została wręczona zwycięskiej grupie podczas niedzielnego Ceremoniału Dożynkowego. Prezydent Andrzej Duda w tym roku objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi.

image
Święto plonów

Jak przygotować wieniec dożynkowy?

Oprac. Angelika Drygas

Źródło i fot. Kancelaria Prezydenta RP/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:59