StoryEditorŚwiąteczne ciekawostki

Poznaj 5 polskich wsi z nazwami świątecznymi!

O tym, że Jezus przyszedł na świat w Betlejem, wiedzą wszyscy. Jednak o tym, że w Polsce także znajduje się kilka miejscowości o tej nazwie, wie już o wiele mniej osób! Jakie jeszcze ciekawe nazwy wsi, nawiązujące do Bożego Narodzenia, znajdziemy w Polsce?

Ile jest wsi o nazwie Betlejem w Polsce? 

Betlejem to wbrew pozorom całkiem popularna nazwa miejscowości! Występuje w Polsce 9 razy, a dodatkowo pojawiają się także warianty tej nazwy, takie jak Betleem i Betleje. Najwięcej wsi o nazwie Betlejem pojawia się w województwie pomorskim – tam znajdują się aż trzy. Prócz tego, Betlejem spotkamy także w woj. małopolskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim. 

Nie do końca wiadomo, dlaczego kilku polskim wsiom nadano nazwę Betlejem. Mówi się, że to być może z powodu ich dużej odległości od innych zabudowań lub dlatego, że w tych wsiach żyło się wyjątkowo skromnie, co kojarzyło się z betlejemską stajenką. 

Jakie świąteczne nazwy wsi pojawiają się w Polsce? 

Warto zauważyć, że w Polsce znajdują się także inne wsie o nazwach, kojarzących się z Bożym Narodzeniem. Prócz Betlejem, w naszym kraju znajdziemy również na przykład Palestynę. Miejscowości o tej nazwie również jest kilka, a te najbardziej znane leżą w województwach podlaskim (powiat sokólski) oraz łódzkim (powiat zgierski). W podlaskiej Palestynie w XIX i na początku XX wieku mieszkała ludność żydowska, która stworzyła tam kolonie rolnicze, przypominające późniejsze kibuce w Izraelu. 

Przeczytaj także: Lubuskie Las Vegas! Czy Popowo znów będzie najpiękniej oświetloną wsią?

Jakiej miejscowości dał nazwę sympatyczny święty? 

Kiedy myślimy o świętym Mikołaju, mamy przed oczami staruszka w czerwonym stroju, otoczonego reniferami wśród śnieżnego krajobrazu. Zupełnie inne skojarzenia budzi za to miejscowość, nazwana od imienia tego świętego, czyli Mikołajki. Ze względu na swoje położenie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, Mikołajki są częstym celem letnich wypraw, kojarzą się z żeglarstwem i wakacyjnym wypoczynkiem w atrakcyjnych okolicznościach przyrody. 

Najbardziej znane Mikołajki to miasto na Mazurach. W Polsce występują jednak także inne miejscowości o tej nazwie, w tym wsie, położone w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i pomorskim. Od imienia Mikołaj pochodzą także takie nazwy jak Mikołajew, Mikołajów czy Mikołajewo. 

Nazwy wsi związane z Bożym Narodzeniem 

Na liście nazw wsi, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem, nie może zabraknąć także miejscowości Jasna Gwiazda, położonej na Kaszubach (woj. pomorskie, powiat kościerski). Bez wątpienia przywodzi ona na myśl betlejemską gwiazdę, która rozjaśniła niebo po narodzinach Chrystusa. W Polsce znajdziemy także wieś o nazwie Gwiazda (woj. kujawsko-pomorskie, powiat żniński) oraz kilka miejscowości, które nazywają się Gwiazdowo.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Facebook/Gmina Międzyrzecz 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 03:52