StoryEditorFerie na wsi

Poznaj ciekawe sposoby na spędzanie czasu na wsi podczas ferii!

14.01.2023., 14:00h

Ferie to piękny czas w roku. Można robić wiele kreatywnych rzeczy, a gdy śnieg zasypie pola i łąki robi się przestrzeń do białego szaleństwa. Nawet jeśli nie wyjeżdżamy poza wieś, można niebanalnie spędzić ten czas. W jaki sposób?

Ferie zimowe na wsi to świetna perspektywa. Można połączyć aktywności w domu z tymi na zewnątrz. Na wsi jest sporo miejsc do eksploracji, dlatego dzieci nie będą narzekać na nudę. Aby jednak nie było monotonnie, warto już wcześniej zaplanować ten czas.

Co robić w ferie zimowe na wsi?

Sanki i piknik

Najciekawiej jest w czasie zimy, która obfituje w śnieg. Wtedy wiele nie potrzeba do szczęścia. Wystarczy znaleźć górkę, umówić się z przyjaciółmi i wybrać się z maluchami na sanki. Frajdy będzie pod dostatkiem, a i dorośli będą przeżywać sentymentalną podróż do dziecięcych lat, kiedy to zjazdy na sankach zimą były oczywistością. Można zorganizować zawody, a w nagrodę serwować gorącą czekoladę w termosie. Przydadzą się też ciepłe słodkie bułeczki własnej roboty. Zimowy piknik w dużej grupie znajomych, czemu nie?

image
FOTO: Envato Elements

Wycieczka z atrakcjami

Świetnym pomysłem będzie zimowa eskapada do lokalnego lasu. Ferie zimowe to świetny czas na odkrywanie własnego otoczenia. Można urządzić podchody lub marsz na orientację. Przyda się urozmaicenie spaceru poprzez konkursy: na zalezienie najdłuższego kija, wytropienie wiewiórki, odszukanie pięknej szyszki czy naśladowanie głosów zwierząt.    

Bal przebierańców

Na wsi zapewne jest dostępna świetlica lub inny ośrodek, w którym spotykają się mieszkańcy. Można tam zorganizować imprezę karnawałową dla wszystkich rodzin ze wsi. Oczywiście za zgodą sołtysa i być może we współpracy z lokalnym kołem gospodyń wiejskich? Świetnym wydarzeniem będą same przygotowania: wspólne robienie dekoracji i przyrządzanie przekąsek. Innym pomysłem jest zaproszenie mieszkańców na teatrzyk przygotowany przez dzieci. To świetna okazja do integracji wszystkich mieszkańców wsi.

Sposoby na kreatywne ferie:

  • zorganizowanie w wiejskiej świetlicy konkursu talentów,
  • minizawody sportowe w świetlicy wiejskiej,  
  • wspólne oglądanie filmów,
  • kulig z mieszkańcami wsi,
  • prace plastyczne: malowanie na szkle, lepienie z gliny, figurki z masy solnej,
  • wieczory z długim czytaniem książek.

Domowa „baza”

Krzesła lub biurko, do tego koce, poduchy, latarka i ulubione zabawki – to sposób na zabawę na cały dzień. Budowanie bazy to świetna opcja dla maluchów. Własna kryjówka daje mnóstwo przyjemności i zajmuje dzieci na dłuższy czas. Można w niej bawić się, czytać, grać w różne gry,

Dzień z karaoke

Śpiewanie wyzwala pozytywne emocje. Zorganizujecie domowe karaoke, potrzebny będzie komputer, głośniki i dostęp do internetu. Jeśli nie macie mikrofonu, użyjcie kreatywnego zamiennika, który będzie go udawał. Zadbajcie o stroje i dobre humory!

image
FOTO: Envato Elements

Rodzinne kalambury

Ta gra sprawia wiele hałasu, pozytywnego zamieszania i śmiechu. Wystarczy kilka dużych kartek papieru, pisaki, sztaluga i sporo pomysłów na niecodzienne hasła. Można rysować lub pokazywać. Dobra zabawa murowana!   

image
Zabawy w czasie zimy

Kreatywne zabawy z dzieckiem na długie zimowe wieczory

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. luty 2023 14:15