StoryEditor11 listopada

Święto Niepodległości 2024: w jaki dzień tygodnia przypada?

23.10.2024., 08:00h

W listopadzie obchodzimy święto narodowe. Warto tego dnia przypomnieć sobie o trudnej historii naszego kraju. Czy dzień ten wypadnie w środku, czy może na początku tygodnia?

Spis treści:

Święto Niepodległości

11 listopada – jaka jest historia tej daty?

Święto Niepodległości w Polsce – specyfika

Czy 11 listopada można pracować na wsi?

Udział ludzi wsi w odzyskaniu niepodległości

W listopadzie obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, a także Narodowe Święto Niepodległości. Co roku przypada 11 listopada, ale zawsze w inny dzień tygodnia. Tego dnia świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W Poznaniu przez centrum miasta przechodzi parada z okazji imienin najważniejszej ulicy miasta – Świętego Marcina. To dzień zajadania się gęsiną i rogalem świętomarcińskim.

Święto Niepodległości

Odzyskanie niepodległości przez Polskę było ogromnym szczęściem po 123 latach zaborów. Polacy w 1918 roku mogli wreszcie cieszyć się z tego, że żyją w wolnym kraju. Aby uczcić tę datę, do dziś w ten dzień w miejscach pamięci, przy pomnikach bohaterów, a także na cmentarzach, zapalane są znicze i przynoszone są kwiaty, aby uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość i okazać im szacunek. To symboliczne gesty wdzięczności – dzięki tym bohaterom możemy żyć w wolnym od represji kraju.

11 listopada – jaka jest historia tej daty?

Data ta jest związana z rozejmem w Compiègne oraz przybyciem Józefa Piłsudskiego do Warszawy: – 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu – czytamy na stronie prezydent.pl. Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku.

Przeczytaj także: Wszystkich Świętych 2024 – w jaki dzień tygodnia wypada?

W bieżącym roku 11 listopada przypada w poniedziałek – dzięki temu obywatele mogą liczyć na przedłużony weekend. Podobnie Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada wypada w piątek – także stając się pretekstem do długiego odpoczynku od pracy.

Święto Niepodległości w Polsce – specyfika

Niegdyś Święto Niepodległości miało charakter typowo wojskowy. Obecnie tego dnia organizowane są Marsze Niepodległości, festyny, wydarzenia kulturalne. Tradycją stało się wywieszanie, nie tylko przed domem, ale i w miejscach publicznych, flagi Polski. W kościołach odbywają się uroczyste msze za Ojczyznę.

Czy 11 listopada można pracować na wsi?

W dniu 11 listopada sklepy są nieczynne. To dzień wolny od pracy, w tym dniu nie odbywają się zajęcia szkolne. Święto Niepodległości Polski nie jest świętem kościelnym, to święto państwowe. Nie ma obowiązku dla wiernych uczestnictwa we Mszy Świętej. Praca w gospodarstwie to wybór indywidualny obywatela.

Udział ludzi wsi w odzyskaniu niepodległości

Ludność wiejska podejmowała wiele skutecznych działań w walce o niepodległość Polski. Można wymienić choćby działalność polityczną:

  • polskiego ruchu ludowego, zwanego również ruchem agrarnym,
  • Polskiej Organizacji Wojskowej, ludność wiejska stanowiła ok. 80% zgromadzonej armii,
  • Zaraniarzy skupionych wokół czasopisma "Zaranie".

Więcej na ten temat: Jak wieś przyczyniła się do odzyskania niepodległości?

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. październik 2024 16:20