Spis treści:
- Gdzie leży Wojnowo?
- Co wyróżnia Wojnowo?
- Historia staroobrzędowców w Wojnowie
- Czy świątynie w Wojnowie można zwiedzać?
Gdzie leży Wojnowo?
Określenie “wieś cerkwi” mogłoby sugerować, że Wojnowo zlokalizowane jest na Podlasiu lub Lubelszczyźnie. Tymczasem ta wieś leży na pięknych Mazurach, w gminie Ruciane-Nida (powiat piski) nad jeziorem Duś i w pobliżu rzeki Krutyni. W 2021 roku mieszkały tam 333 osoby. Niedaleko stamtąd do znanych mazurskich ośrodków turystycznych: Mikołajek (16 km), Mrągowa (25 km) czy Szczytna (33 km). Warto zatem odwiedzić tę miejscowość, planując wypoczynek w tym regionie.
Przeczytaj także: Kraina Otwartych Okiennic - zwiedź perełkę Podlasia!
Co wyróżnia Wojnowo?
Wojnowo byłoby tylko jedną z urokliwych mazurskich wsi, gdyby nie jego największa atrakcja: cerkiew oraz monastyr. Drewniana świątynia prawosławna pochodzi sprzed stu lat, wzniesiono ją w latach 20. XX wieku. Z kolei w latach 30. powstał tamtejszy Monaster Zaśnięcia Matki Bożej. W Wojnowie można również podziwiać molennę, czyli dom modlitwy starowierców (staroobrzędowców).
Historia staroobrzędowców w Wojnowie
Wojnowo jest od swojego założenia związane ze staroobrzędowcami, czyli wyznawcami prawosławia, którzy odrzucili reformę liturgiczną, wprowadzoną w XVII wieku. Ponieważ byli prześladowani, porzucali swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania i tworzyli nowe kolonie. Tak powstało między innymi Wojnowo, założone przez starowierców w XVIII wieku. To oni także wybudowali pierwszy kościół we wsi, który jednak spłonął w pożarze.
Czy świątynie w Wojnowie można zwiedzać?
Turyści, którzy lubią zwiedzać świątynie, mogą zaplanować wycieczkę do Wojnowa. Należy jednak pamiętać, że monastyr i cerkiew są czynne, zatem odbywają się tam nabożeństwa i żyją mniszki. W związku z tym w sezonie jesienno-zimowym prawosławny klasztor można zwiedzać tylko w wyznaczonych godzinach:
- Niedziela, poniedziałek i święta religijne, od godz.: 15.00- 18.00.
- W dni powszednie od godz.: 10.00 - 14.00 oraz 15.00 - 17.00.
Najlepiej wcześniej zadzwonić do monastyru i umówić się na zwiedzanie, by nie przeszkadzać rezydującym tam mniszkom oraz wiernym.
Przeczytaj także: Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego – odwiedź ją koniecznie!
źródło: wojnowo.net, Polska w Liczbach
fot. wojnowo.net
oprac. Zuzanna Ćwiklińska