StoryEditorWielkanocne nazwy wsi

Poznajcie wsie, których nazwa kojarzy się z Wielkanocą!

Polskie wsie mają czasem niebanalne i oryginalne nazwy, dzięki którym zapadają w pamięć na dłużej. Okazuje się, że wiele z wiejskich miejscowości posiada nazwy kojarzące się z Wielkanocą.

Wieś Wielkanoc z Małopolski

Licząca 261 mieszkańców wieś Wielkanoc jest położona w woj. małopolskim, w powiecie miechowskim. Jest to wioska, o której pierwsze wzmianki pojawiają się już w roku 1389. Historia miejscowości Wielkanoc jest obszerna. Na jej terenach istniał w owym czasie zbór luterański. To w małopolskiej wiosce Maurycy Beniowski poślubił swoją żonę, a niedługo potem wziął udział w konfederacji barskiej. Dziś Wielkanoc w największym stopniu słynie ze swojej nazwy, która wszystkim przywodzi na myśl święta Wielkiej Nocy.

W Polsce jest dużo wsi Zajączki

Poza łudząco kojarzącą się z Wielkanocą nazwą wsi Wielkanoc w Polsce znajduje się kilka wiosek o nazwie Zajączki z różnymi członami. Zajączki z wielkopolski są położone w powiecie ostrzeszowskim. Tuż obok są położone Zajączki Bankowe, które, choć z tego samego województwa, leżą w powiecie kaliskim, a liczba mieszkańców wynosi 175 osób. Do kolejnej wsi o nazwie Zajączki Drugie należy udać się na południe Polski do województwa śląskiego, powiatu krzepickiego. Jest to nieco większa wioska, ponieważ liczy ponad 950 mieszkańców. Na Śląsku występuje podobna sytuacja, gdyż w pobliżu Zajączków Drugich leży miejscowość Zajączki Pierwsze, jednak mieszka w niej nieco mniej osób, bo 733.

Wycieczka do Kiełbasy i Jajkowic

Choć nazwa wsi wydaje się nieprawdopodobna, to istnieje naprawdę. Wioska Kiełbasy jest położona w województwie łódzkim w powiecie sieradzkim. To miejsce nie posiada obszernych znamion historii, jednak mieszkańcy pamiętają o zamordowanym podczas Wehrmachtu 71-letnim rolniku. Na terenie województwa łódzkiego w powiecie rawskim położona jest również wioska Jajkowice. Zamieszkuje ją 231 osób.

Królik Polski z Południa Polski

Wioska Królik Polski jest położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. Miejscowość liczy 801 mieszkańców i znajduje się w niej wiele ciekawych zabytków. Wzmianki o jej istnieniu pochodzą z roku 1386. Została założona przez księcia Władysława Opolczyka. Pierwsze znaczenia nazwy są kojarzone z królami, a w obecnej formie funkcjonuje od XVII w.

Kiełbaski z Mazowsza

Wioska Kiełbaski jest położona w woj. Mazowieckim, w powiecie łosickim. Miejscowość jest mała, zamieszkuje ją 109 osób. Przez tereny Kiełbaski przepływa rzeka Klukówka.

Barszcze z Podlasia

Miejscowość Barszcze jest położona w woj. Podlaskim, w powiecie augustowskim. Jest to wieś królewska, która widnieje na mapie z roku 1795. Mieszkają w niej 103 osoby.

Lubelskie Serniki

Miejscowość Serniki jest położona w woj. lubelskim, w powiecie lubartowskim. Wioska ta należała do rodów szlacheckich, w swoim władaniu mieli ją m.in. Osmólscy, Sienniccy i Potoccy. Serniki były uprzemysłowione, były tu fabryka guzików, garncarnia, cukrownia, papiernia, gorzelnia czy fabryka bawełny. Za czasów Potockich znajdowała się tu też znakomita stajnia wyścigowa. Obecnie wioska liczy 514 osób.

Wycieczka do wsi o smakowitych nazwach

Choć nie każda z miejscowości posiadających smakowite nazwy może pochwalić się wieloma zabytkami i ciekawą architekturą, to ze względu na oryginalne nazwy warto je odwiedzić.

oprac. Justyna Czupryniak 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 04:13