StoryEditorPiękne miejsca

Ciekawe europejskie wioski – gdzie warto się wybrać?

02.06.2024., 18:00h
Polska wieś jest magiczna i piękna. Mieści w sobie wiele odcieni szarości i mieszankę wielu kolorów. Równie niezwykłe są wioski umiejscowione w innych krajach. Oto kilka z nich!

Spis treści:

Čičmany – Słowacja

Lastres – Hiszpania

Pitigliano – Włochy

Seillans, Var – Francja

Vimmerby w Szwecji

Świat jest piękny. Są takie zakątki na ziemi, które uruchamiają w nas zachwyt i oszołomienie. Często dzieje się tak, gdy widzimy przestrzenie, które różnią się od tych widzianych przez nas na co dzień.

image
Wioska Lindkirchen w Bawarii
FOTO: Envato Elements

Čičmany – Słowacja

To słynna malowana wieś na Słowacji. Przypomina nieco polskie Zalipie! Jest to przestrzeń magiczna i niezwykła, znajduje się tam sto przepięknie malowanych domów.  Wieś leży blisko granicy polskiej, zaledwie 2 godziny drogi samochodem! Może warto wybrać się tam na weekend? 

Przeczytaj: Piękne polskie wsie – idealne na majówkę

Lastres – Hiszpania

To niesamowita wioska w prowincji Asturia, w północnej Hiszpanii. To miejscowość rybacka przepięknie położona na wzgórzu z zapierającymi dech w piersiach widokami na morze i plaże. Znajdziemy tam wiele zabytków i urokliwych uliczek. Nic dziwnego, że sporo osób wybiera to miejsce na swoje wielkie, imponujące rezydencje. Ta wioska gwarantuje prawdziwą rozkosz dla oka i relaks dla ciała!

Pitigliano – Włochy

Ta wioska mieści się w magicznej Toskanii, nieopodal parku archeologicznego miasta Tufo. Jest ona niemal wbudowana w skałę. Takiego rozwiązania można pozazdrościć! Wieś ma swój charakterystyczny kolor – ochrę, który jest mieszanką brązów i żółci. Wszystko przez kamień, na którym powstała ta miejscowość. Warto zwiedzić tam katedrę św. Piotra i Pawła, także zabytkowy zamek Orsini. Nic tylko podróżować!

Seillans, Var – Francja

Wioska położona jest na wzgórzach Pays de Fayence. Okrzyknięta została jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji. To miejsce pełne zabytków i bogatej historii. Przepiękne alejki, place, kościół, domy – to wszystko zachwyca. Wioska jest zatopiona w naturze, ponieważ w jej pobliżu znajduje się jezioro Méaulx. Z Seillans rozciąga się widok na winnice i drzewka oliwne. Przewodniki polecają, aby zwiedzić tam kaplicę Notre Dame de l‘Ormeau z XII wieku. Francja to prawdziwa skarbnica architektonicznych perełek!

Vimmerby w Szwecji

Coś dla fanów „Dzieci z Bullerbyn” – wioska prosto z kart ukochanej książki wszystkich dzieci! To właśnie Vimmerby zainspirowało Astrid Lindgren do napisania kroniki z życia swoch małych bohaterów. Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Britta i Olle przeżywają swoje niezwykłe historie w magicznej krainie, która istnieje naprawdę! Vimmerby to urokliwa wioska położona w południowej Szwecji, w regionie Smalandii. Znajduje się tam dom rodzinny Astrid Lindgren, w którym obecnie mieści się muzeum poświęcone twórczości autorki „Dzieci z Bullerbyn”. Można się wzruszyć i na chwilę powrócić do czasów dzieciństwa...

image
Widok z lotu ptaka na zabytkową wioskę Niehove
FOTO: Envato Elements

fot. główne: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 02:02