StoryEditorCiekawa wieś

Ząb to najwyżej położona wieś w Polsce! Jakie atrakcje tam czekają?

Wsi Ząb z pewnością nie trzeba przedstawiać miłośnikom gór oraz skoków narciarskich. Pozostali jednak bez wątpienia powinni ją poznać! Co ma do zaoferowania turystom najwyżej położona miejscowość w Polsce?

Spis treści:

Gdzie leży wieś Ząb? 

Wieś Ząb położona jest na malowniczym Podhalu, w gminie Poronin (pow. tatrzański, woj. małopolskie). Znajduje się zaledwie 4 km od Zakopanego, jednak nie to jest przyczyną jej sławy! Ta miejscowość najbardziej znana jest z tego, że jest liderką wśród najwyżej położonych wsi w Polsce. Ząb leży na imponującej wysokości 1013 m n.p.m.! 

Przeczytaj także: Jakie są najwyżej położone wsie w Polsce? Poznaj 3 z nich!

image
FOTO: Ząb/facebook

Kto pochodzi ze wsi Ząb? 

Podhalański Ząb może się pochwalić nie tylko wspaniałym położeniem. To właśnie z tej miejscowości pochodzi kilka sław! Najbardziej rozpoznawalny jest oczywiście Kamil Stoch, trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski w skokach narciarskich. Skoczek pochodzi z Zębu i również tam obecnie mieszka. W tej samej wsi wychowywali się także biegacz narciarski, złoty medalista MŚ z Lahti w 1978 roku Józef Łuszczek oraz skoczek narciarski Stanisław Bobak. 

Co można zobaczyć będąc w Zębie? 

Ząb warto odwiedzić przede wszystkim dla wspaniałych widoków. Z tej wsi można zobaczyć przepiękną panoramę Tatr, pasmo Babiej Góry i Orawy, Gorce z Turbaczem i Pieniny! Przy okazji można także wyprawić się na górski spacer, na przykład zahaczając o słynny szlak papieski Jana Pawła II lub wspinając się na Gubałówkę. A co, jeżeli pogoda nie sprzyja? W samej wsi warto wybrać się do drewnianego kościoła pod wezwaniem świętej Anny, który oczarowuje turystów nawiązaniami do góralskiego folkloru. W pobliżu znajdziemy też zabytkowy kościół Jana Chrzciciela, zlokalizowany w miejscowości Nowe Bystre. 

Przeczytaj także: Zakochaj się w polskiej wsi! Jakie wsie odwiedzić?

Zimowe szaleństwo w tatrzańskim Zębie 

Wieś Ząb warto odwiedzić zimą, jest ona bowiem doskonałym miejscem dla narciarzy! Do dyspozycji są wyciągi dla każdej grupy, od początkujących do profesjonalistów, oraz wypożyczalnie sprzętu, a także Szkoła Narciarska "Ząb". W tym miejscu warto zacząć swoją sportową przygodę lub ją kontynuować - z pewnością duch sportów zimowych czuwa nad tą tatrzańską wsią! 

image
FOTO: Ząb/facebook

Zuzanna Ćwiklińska

dane: Polska w Liczbach

fot. Ząb/facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:11