StoryEditorMajowy weekend 2024

Pomysł na majówkę: zakochaj się w polskiej wsi! Jakie wsie odwiedzić?

Jeżeli w długi majowy weekend marzysz jedynie o odpoczynku i nie masz ochoty walczyć z innymi turystami o własny skrawek plaży czy lepszy widok na Morskie Oko, porzuć utarte szlaki i spędź majówkę na sielskiej polskiej wsi. Do jakich miejscowości warto się udać? Lista jest długa, poznaj nasze typy!

Pokochaj polską wieś. Gdzie się wybrać? 

By znaleźć spokój i sielskie krajobrazy wcale nie musimy wybierać się do Toskanii czy Prowansji. Polska wieś jest przepiękna, ciekawa, ma niezwykłą historię, a zarazem daje szansę relaksu i wypoczynku niedaleko od domu. Regularnie publikujemy artykuły, w których przedstawiamy atrakcyjne turystycznie wsie. Poprzednie zestawienie, zbierające propozycje miejscowości, w których przyjemnie spędzimy wolny czas, znajdziesz tutaj: Chcesz spędzić Wielkanoc poza domem? Odwiedź jedną z tych czarujących wsi! 

Aktywna majówka z dzieckiem w Pławnej 

Tegoroczna majówka płynnie przejdzie w weekend. Czeka nas zatem wolne od środy aż do niedzieli włącznie. To dobra okazja, by spędzić czas z dziećmi, aktywnie wypoczywając. Przynajmniej jeden dzień warto poświęcić na wizytę w Pławnej. To prawdziwie magiczna wieś na Dolnym Śląsku! Tamtejszy kompleks Magiczna Pławna to niewielki park rozrywki, w którym znajdzie się coś ciekawego dla dużych i dla małych. Znajdziemy tam Zamek Śląskich Legend, Gród Rycerski oraz Arkę Noego. Baśniowa kraina będzie czynna w majówkę 2024 i zaprasza gości! Wsiąknij w świat dolnośląskiego folkloru, obejrzyj jedyną w Polsce Arkę Noego i szalej z dzieciakami do upadłego na rycerskim placu zabaw – wszystko to tylko w Pławnej! 

Więcej o atrakcjach Pławnej przeczytasz tutaj: Pławna to prawdziwie magiczna wieś! Gdzie leży i co można tam zobaczyć? 

image
FOTO: Magiczna Pławna/facebook

Majówka na malowniczym Podlasiu: poznaj kulturę tatarską w Kruszynianach 

Podlasie przeżywa obecnie swój renesans. Już nie uchodzi za zacofany region, lecz za sielską krainę, w której panuje spokój i można obcować z przyrodą. Przy okazji Podlasie jest także bardzo zróżnicowane kulturowo. Można tam odwiedzić miejsca unikatowe w skali kraju, jak na przykład tatarskie wsie: Kruszyniany oraz Bohoniki. Te przepiękne miejsca doskonale sprawdzą się jako cel krótkiej wycieczki za miasto! W Kruszynianach można zwiedzić tamtejszy meczet oraz muzułmański cmentarz, a także zobaczyć tatarską jurtę. Działająca tam restauracja serwuje przepyszne dania kuchni tatarskiej. 

Więcej na temat Kruszynian przeczytasz w naszym artykule: Kruszyniany – tatarska wieś na sielskim Podlasiu. Dlaczego warto tam jechać? 

image
FOTO: Redakcja

Przywitaj maj w Beskidach: jak spędzić majówkę w Istebnej? 

Co prawda do szaleństw na nartach nie będzie już wiosną wielu okazji, jednak to nie znaczy, że warto rezygnować z wypraw w góry! Dobrym celem na majówkę może być Istebna, ponieważ w tym miejscu można spędzić świetny czas na świeżym powietrzu - wybierając się np. na przełęcz Kubalonka czy przechodząc choć fragment Wielkiego Szlaku Beskidzkiego – ale także znaleźć rozrywkę na pochmurne dni. Istebna oferuje szereg niezwykle ciekawych muzeów: Muzeum Jana Wałacha, Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, Muzeum Koronki czy Muzeum Regionalne. Co więcej, ta miejscowość leży w pobliżu trójstyku granic – znaduje się on zaledwie 6 km dalej. Przy okazji można więc zaplanować wypad do Czech lub na Słowację. 

Więcej o Istebnej pisaliśmy tutaj: Istebna – piękna wieś na granicy z dwoma państwami 

image
FOTO: Gmina Istebna

A jeśli będzie padać? Pomysł na majówkę w domu 

Do majówki zostały jeszcze ponad dwa tygodnie. Pierwsze prognozy pogody nie są jednak optymistyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że w długi majowy weekend aura nie będzie sprzyjająca. Co zatem robić, gdy za oknem wiatr i deszcz? Proponujemy przyrządzić coś smacznego do zjedzenia i zorganizować seans filmowy z polską wsią w tle! To czas, by nadrobić zaległości - może nie widzieliście jeszcze nowego “Znachora” albo prequelu “Samych Swoich”? Wśród nowości także znajdzie się coś ciekawego, na przykład nowa komedia romantyczna “Nic na siłę”, o której pisaliśmy tutaj: “Nic na siłę” - romantyczny HIT z podlaską wsią w tle! Warto obejrzeć? 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. facebook/archiwum

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 06:14